Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 580 do 600
Stránky:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Zdravím Vás Jaký vliv mají medikamenty na snížení tepové frekvence (betaloc) vliv na sportovní výkony.Myslím tím,zda je organismus schopen přizpůsobit se zvýšené zátěži,nebo je fyzická zátěž už doživotně vyloučena. Děkuji za odpověď
13-9-2007 (12.00)
Lékař odpovídá:
Jak jsem již uváděla betablokátory snižují tepovou frekvenci v klidu i na srovnatelných stupních zátěže. Každý zdravý pacient by neměl při zátěži přesáhnout tzv. maximální bezpečnou TF (= cca 220 - věk). To vysvětluje, že při užívání betablokátoru můžete dosáhnout vyšší zátěže než bez něj. Obecně samy o sobě nejsou betablokátory důvodem k vyloučení zátěže, ale právě naopak.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Přeji krásný den paní doktorko. Je mi 23 let a uz nějakou dobu /cca 5 měsíců/ se mi stává, že mi "probouchává" srdce a mám tachykardii /v klidu 80-90/. Prošla jsem spoustou vyšetření - EKG, halter, zátěžové EKG, echo, CT hlavy, rentgen páteře, krevní testy a kromě tachykardie bylo vše v pořádku. Tlak mám normální, občas nižší, ale mám od dětství skoliozu a často mě bolí záda. Moje lékařka mi dala Vasocardin, abych si vzala půlku, když mi moc "buší". Párkrát jsem ho užila, ale nechci to přehánět. Mě osobně to spíš děsí, než že by mi to vadilo v životě. Bojím se aktivněji sportovat i dát si s kamarády skleničku vína, protože to tep zrychluje. Ještě musím zmínit, že mám reflux, tak beru Gasec, ale to teprve cca 1 měsíc. Mohlo by se jednat o extrasystoly, popř. panickou poruchu? Děkuji moc za Vaši odpověď...
12-9-2007 (12.58)
Lékař odpovídá:
Na Váš dotaz jsem odpověděla v obdobném minulém dotaze.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Přeji příjemný den paní doktorko. Asi před 4 lety jsem pociťovala palpitace, silné bušení srdce a měla jsem kolapsové stavy. Udělali mi EKG, EKG holtera, ECHO a nabrali krev na biochemii a hormony ŠŽ. Vše bylo v pořádku až na zaznamenanou sin. tachykardii na holteru a v klidovém ekg mi zjistili levý zadní hemiblok. Chtěla bych se zeptat co to znamená a jestli to může způsobovat rychlejší klidovou tepovou frekvenci, kterou mám doposud (asi 80 - 100 tepů/min.), bušení srdce už téměř vůbec nepociťuji. Je mi 22 let, 174/60, pravidelně sportuji, jím hodně zeleniny a ovoce, piju Magnesii. Ráda bych snížila svoji tepovou frekvenci, abych v budoudnu předešla závažnějším problémům se srdcem, ale už nevím, co pro to ještě udělat...Děkuji Vám za odpověď a radu a v neposlední řadě bych Vám moc chtěla poděkovat za provozování tohoto skvělého fóra s dotazy. Mějte se krásně.
11-9-2007 (12.30)
Lékař odpovídá:
Levý přední hemiblok nemůže způsobit rychlejší tepovou frekvenci a ani žádné subjektivní potíže, neboť vedení zajišťují další vodivé dráhy (pravé Tawarovo raménko a zadní fascikl levého raménka Tawarova). Vyšší tepovou frekvenci optimálně snížíte intenzivním fyzickým tréninkem - alespoň 30 minut denně intenzivnější zátěže. Jinak se také nechá snížit léky např. ze skupiny betablokátorů, což však zatím není ve Vašem případě nutné.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, při vyšetření na telemetrii - sin.rytmus 57-88min,min. 44/min v nočních hodinách, PQ0,12s, QRS 0,08s, četné polymorfné KES i dvojice, opakovaný záchyt krátkých běhů arytmie se širokým QRS komplexem (0,14s)- KT??, SVT se širokým QRS??, beru na to vasocardin 50mg 1-0-1. UZ srdce, kořen AO, průměr 28mm, separace 18mm, AO chlopeň, jemná s norm.kinetikou cípů, funkčně norm. Mitrální chlopeň: jemná s norm. kinetikou cípů, dopp. stop. regurg. pod chlopeň, Trikus. chlopeň: jemná s norm kin. cípů, dopp. regurg. do 1/3 PS s reg.PG vrchol. 20mmHg, Pulmon. chlopeň: stejná jako AO, Levá síň 36mm, pravá komora 25mm. Levá komora EDD 48mm, ESD 33mm, EF 67, septum 9mm, zadní stěna 9mm. Je mi 31 let, 65/165, ráda bych věděla zda se to dá vyléčit, nebo budu muset pořád brát léky. Děkuji moc za Vaši odpověď.
10-9-2007 (21.36)
Lékař odpovídá:
Ve Vašem případě se prosím obraťte na Vašeho kardiologa, který Vám fundovaně odpoví, neboť nemám další dostupné informace (zda trpíte kolapsovými stavy, nepříjemně vnímáte bušení srdce a řadu dalších).
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Vážená paní doktorko. Asi od 24 let,nyí je mi 48 mívám extrasystoly.Mám období,kdy to trvá celé dny,někdy mám půl roku klid.Poslední dobou se stav zhoršil.V průběhu rozvodu jsem se dostal na KO Č.Budějovice a v anamnéze mám nyní fluter síní,sin.tachykardie,fibrilace síní.Na JIP mně chtěli uspat a el.výbojem srdíčko srovnat ale po několika hodinách samo skočilo do správného režimu.Nyní beru tenoloc 2x1/2,Acuzzide 1x,Ritmonorm 300mg 2x,a stále mám pocit rychlejšího tepu,ráno kolem 100 tep. a poslední dobou často ranní arytmie po probuzení které po lécích odezní a nebo zlobí srdíčko celý den.Před dvěma týdny jsem měl Holter a jako naschvál trochu ráno zazlobilo.Pan doktor to vyhodnotil jako extrasystoly s tím,že komorové mám převážně v noci a celkem to jde.Také beru Lexaurin občas ,prý mi sklidní nerv.podráždění.Předem děkuji a jsem s pozdravem Luboš Bártík.
29-8-2007 (16.43)
Lékař odpovídá:
Vámi uváděné arytmie (zvláště flutter a fbrilace síní, ale i komorové arytmie) si zaslouží podrobné vyšetření. Je třeba zjistit jejich přičinu, která může být velice různorodá a často se vlastní příčina ani nezjistí. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaká vyšetření jste měl provedena. V každém případě je nutno vyloučit ischemickou chorobu srdeční, zánětlivé onemocnění srdce, onemocnění chlopní, jiné onemocnění srdce (dilatační či hypertrofická kardiomyopatie) apod. Tj. je nutné provést echokardiografii, zátěžové EKG (event. i koronarografii) a dle výsledků pak event. elektrofyziologické vyšetření. Jak z výše uvedeného vyplývá, tak tato problematika natolik široká, že Vám po internetu nemohu dát uspokojivou odpověď a se svým dotazem se prosím obraťte na svého kardiologa. V současnosti, jak jsem již v minulosti odpovídala na dotazy, pak existují i katetrizační možnosti léčby fibrilace a zvláště flutteru síní, kdy lze tyto poruchy rytmu s vysokou úspěšností vyléčit.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Pani doktorko,lecim se na vysoky tlak 5 let.Uzivala jsem lokren 20 mg,tlakbyl v pohode,jen tep byval posledni dobou i 124/min.Zmena leku Lozap 50,tep stale vyssi 99-105/min v naprostem klidu.Jedu na dovolenou do Alp.Mela bych radeji jeste informovat lekare,nebo cim to je?Dekuji za radu
14-8-2007 (13.27)
Lékař odpovídá:
Betablokátory (a zvláště Vámi uváděný Lokren) mimo snížení tlaku krve snižuje i výrazně i tepovou frekvenci. Sartany (např. Vámi vedený Lozap) na tepovou frekvenci nemá zásadní vliv. Výměna Lokrenu na Lozap pak proto způsobí zvýšení tepově frekvence. Proto je vhodné informovat Vašeho lékaře, že máte vyšší tepovou frekvenci a domluvit se s ním na úpravu medikace.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den paní doktorko, prosím o radu.Je mi 34 let,mám dvě děti a asi tak 2 roky mě trápí určité problémy.Jedná se mi o to,že dosti často mívám náhle vzniklé velmi rychlé bušení srdce,které trvá velmi krátkou dobu,ale pokaždé,cítím takový divný pocit,jako když se mi v hrudi něco "utrhne",pak se hrozně rozkašlu a cítím,jak mi rychle buší srdce.Mívám i dosti časté závratě,jeden čas jsem na ně brala Betaserc 16.Prodělala jsem nějaká vyšetření ORL,vyšetření EKG,Holter,přičemž mi záznam prokázal několikráte během dne i během vyšetření sinus.tachykardii přes 150/min a malý počet monotopních KES.Asi před půl rokem jsem byla hospitalizována na JIP,jelikož jsem v práci zkolabovala.Po vyšetřeních toto uzavřeli jako pravděpodobně proběhlý tetanický záchvat.Nevím,jak mohu tyto své problémy odstranit,popřípadě předejít jejich zhoršování .Jsem po několika operacích a vzhledem k mému věku to vypadá,jako,že jsem simulant.Setkávám se s negat.přístupem vyšetřuj.lékařů.Mám pocit,že když mi není přes 50 let,nemohu snad těmito problémy trpět.Lékaři se jen zeptají,jestli nekouřím,nepiji alkohol,nebo nemám stres,ale já ani nekouřím a ani nepiji alkohol.Co se týká stresu,tomu se asi v dnešní "splašené" době neubrání žádný.Nechci Vás svým dotazem obtěžovat,vím,že toho máte zajisté mnoho,jen bych se ráda dozvěděla,zda je možné tyto problémy nějakým způsobem odstranit ,či nějak zabránit jejich vzniku,popř.zda je to třeba v mém věku normální.Děkuji Vám za čas a za radu.Přeji krásný den.
12-8-2007 (16.49)
Lékař odpovídá:
V případě, že by tachykardie při EKG holterizaci vznikla v klidu (nikoli při zátěži, kdy by mohla být i normálním nálezem) a zvláště pokud vzniká náhle (skokově), muže být způsobena tzv. přídatnou dráhou na srdci, kterou je možné pak katetrizačně odstranit a pacienta trvale vyléčit s vysokou úspěšností. Bohužel jsem však neviděla EKG nález při EKG Holterizaci, proto Vám nemohu odpovědět, zda je Vámi uvedená tachykadie řešitelná katetrizačně. Doporučuji se obrátit s dotazem na Vašeho kardiologa, který Vám odpoví, zda u Vás zjištěná arytmie je event. řešitelná katetrizačně. Tyto výkony se dnes provádí na řadě pracovišť, nejvíce např. v IKEM Praha, v Nemocnici Na Homolce, v Olomouci, ale i jinde.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
pani doktorko,moc vas prosim o vysvetleni. kvuli tomu,ze se me pri predklonu azaklonu toci hlava,absolvuji veskera vysetreni,ktera jsou zatim negativni.dnes me sundali po 24h HOLTRA A do zpravy napsali toto: KOMOROVE A SINOVE EKTOPICKE STAHY.v roce 2003 jsem mela cetne sves.po nasazeni LOKRENU se za delsi cas vse zpravilo.na vysoky tlak uzivam LOMIR,od r, 2001 uzivam antidepresiva.Je me 53 roku a v prechodu jsem mela deprese.Jelikoz interni lekarka ma 14 dni dovolenou,jsem velice vystrasena,kdyz jsem si precetla nalez z Holtru.vzala jsem si lek na uklidneni.nemam se koho zeptat jestli je to vazne a co se stim bude delat.Potize nemam.Vzdycky vsechno vidim cerne.MOC A MOC VAS PROSIM JESTLI BY JSTE ME ODPOVEDELA.PREDEM MOC DEKUJI IRENA
9-8-2007 (14.29)
Lékař odpovídá:
Z Vašeho dotazu nevyplývá, jak časté jsou Vámi uváděné komorové a síňové stahy a zda jsou tzv. vázané (tj. více stahů najednou apod.). Vaše obtíže je nutné zkonzultovat s lékařem, který Vám holterovské vyšetření prováděl. Pokud však máte točení hlavy v závislosti na poloze krční páteře (předklon a záklon hlavy), tak jsou nejspíše způsobeny blokádou krční páteře (tzv. CC syndrom), která způsobuje dráždění nervů (tzv. zadního krčního sympatiku) a tím i točení hlavy.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Vážená paní doktorko, už téměř 2 roky užívám Verogalid, neboť mám vysokou tepovou frekvenci. První obtíže se objevily na dovolené, kdy jsem příliš plavala. Je mi 47 let a od dětství jsem byla zvyklá cvičit a stále se pohybovat. I v zaměstnání se nachodím dost. Byla jsem na ergometrii, měla jsem Holtra. Moje klidová tepová frekvence se pohybuje v klidu od 80 do 90 tepů/min. Při 15 minutové chůzi do kopce až 150 tepů. Navíc mi paní doktorka zjistila neuropatii. Bohužel mi nikdo z lékařů nevysvětlil, čím je to způsobeno. Velmi mě to trápí, protože se hned unavím a bez předchozího varování se mi náhle udělá zle, že si musím lehnout a zůstat v úplném klidu, mám pocit, že mi srdce vyskočí, začnou mě brnět končetiny a točí se hlava. Omlouvám se, že vás obtěžuji a moc děkuji. Jana Sikorová
5-8-2007 (18.24)
Lékař odpovídá:
Určité druhy neuropatie (poškození nervů), a to ty, které poškozují i tzv. vegetativní nervy (tj. nervy ovlivňující vnitřní orgány včetně srdce) mohou způsobovat zvýšení tepové frekvence, čímž často trpí například diabetici s diabetickou neuropatií. Ve Vašem případě je jistě vhodné dovyšetřit etiologii neuropatie (neurologické vyšetření), která Vám nejspíše způsobuje Vámi uváděné obtíže.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, je mi 19 let a byla mi zjistena tachykardie. Nevím pořádně co to vlastně je a tak prosím, jestli by jste mi k tomu nemohla neco napsat.Je to nebezpečné?Nedávno jsem se rozesla s přítelem a mela jsem hrozné busení srdce,jako by mi snad nejak vynechávalo nebo nevím.Stává se mi to celkem často a zádné prásky neberu. Mám strach,co to může být.Děkuji moc za odpověd.Jana
27-7-2007 (16.47)
Lékař odpovídá:
Na Váš dotaz bohužel nemohu odpovědět, neboť různých poruch srdečního rytmu jsou desítky a z Vašeho dotazu není jasné o jaký typ arytmie se jednalo. Většina poruchy srdečního rytmu je nevýznamná, jsou však některé, které je třeba invazivně či farmakologicky léčit.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, u manžela byla před několika lety zjištěna arytmogenní dysplazie pravé komory a byl mu implantován defibrilátor. V jeho rodině žádné onemocnění srdce včetně arytmie není známo, rodiče i sestra jsou zdrávi. Máme syna a nyní čekáme druhé dítě, mám obavy, zda tuto nemoc mohou po muži dědit, resp. zda je jeho nemoc "zděděná" a zda existuje možnost, jak to zjistit. Předem velmi děkuji za odpověď
24-7-2007 (17.51)
Lékař odpovídá:
Arytmogenní dysplazie pravé komory je většinou dědičné a je geneticky podmíněná. Vzhledem k tomu, že Váš manžel má implantovaný defibrilátor, tak je vada jistě i významná. Proto je vhodné provést vyšetření na genetickém oddělení, která jsou většinou k dispozici při všech fakultních nemocnicích a kde Vám i kvalifikovaně vysvětlí možná rizika.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den,4 roky jsem trpěla tachykardií,byla mi zjištěna panická porucha a začla jsem užívat citalec20.potíže ustaly,ale nyní i přes užívaní citalecu trpím busením asi třikrát do týdne,které trvá hodinu až dvě.Trvale se léčím na hypotenzi.Vyšetření srdce mám v pořádku,pouze jedna chlopen mi doklepává o pár vteřin později.
16-7-2007 (11.57)
Lékař odpovídá:
K ověření nálezu je vhodné doplnit EKG-Holtera a dle typu zastižené poruchy rytmu postupovat dále. Většinou není nutná žádná farmakologická či jiná léčba, ale při zachycení závažné arytmie by se dle této arytmie muselo dále postupovat.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Přeji pěkný den. Chtěla bych se na něco zeptat. Již nějakou dobu pociťuji občasné bušení na srdci a především třeba už po 200m chůze zrudnu, zadýchám se a začnu se hodně potit a velmi mi to komplikuje život. Byla jsem už na několika vyšetřeních, štítná žláza, chudokrevnost, ultrazvuk srdce, zátěžový test, holtery, ale nic závažného se nezjistilo, jen mi hodně "lítá" puls. Na tom zátěžovém testu mi řekli, že mám sinusovou tachykardii, ale asi to nebylo tak zlé, když to paní doktorka neléčí. EKG v klidu bylo v pořádku, ale když mě hned potom paní doktorka poslechla sama, puls jsem měla zvýšený a EKG to ani neukázalo. Nevíte, kde by mohla být příčina? Tlak mám dobrý. Mohlo by to být i stresem nebo nějak ovlivněno duševním stavem? Teď jsem začala brát Lokren, ale zatím žádný účinek nepociťuji. A ještě jsem se se chtěla zeptat, zda tento Lokren ovlivňuje účinek antikoncepce, zda snižuje její účinek. Předem moc děkuji za odpověď.
11-7-2007 (8.45)
Lékař odpovídá:
Pokud Vámi uvedená vyšetření neprokázala patologické nálezy a zvláště EKG při vámi uvedených obtížích bylo normální, je prakticky vyloučeno organické onemocnění srdce. Potíže jsou proto psychického rázu, kdy více vnímáte puls srdce při jeho normální frekvenci. K odstranění obtíží je optimální pravidelný fyzický trénink. Na antikoncepci Lokren nemá zásadní vliv.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jeden můj problém, před 15 lety mi byl náhodně zjištěn WPW syndrom (do té doby jsem neměla problémy) poslali mě na katetriz. vyšetření a pak mi problémy nastali, v operovali mi kardistimulátor (prý pro nějaké pomalé dráhy), od té doby jsem mívala záchvaty, po 5 letech jsem byla na ablaci ta se povedla, ale ne v uzlu, od té doby nemám s bušením srdce problémy, ale mám extrasystoly ze začátku jen sem tam, ale poslední rok je mám skoro pořád, někdy je mívám v takovém záchvatu jako kdysi při bušení srdce, měla jsem opakovaně zátěžový test i holtra, zátěžový test úplně v pořádku a holtr nečetné isolované SVES a monotopní isolované VES. SVT nezachycena, mám velké problémy s hrudní a krční páteři, takže prý to mám asi od toho, ale doktor z rehabilitace mi řekl, že můžou být tvořeny i s úzlu, který mi zůstal nezničený po ablaci. Prosím jaký ,názor máte vy ? Je to možné a dá se to odstranit ?Moc děkují za odpovědˇ. Je mi 34 let. Stimulátor nemám ještě měněný, prý se mi ani nezapíná, mám svoji pravidelnou sin. rytmus s normálním vedením.Děkují Andrea J.
7-7-2007 (22.54)
Lékař odpovídá:
WPW syndrom je onemocnění, při kterém je mezi síněmi a komorami přítomna navíc dráha, která normálně u zdravých není a způsobuje předčasnou stimulaci komor (tzv. preexcitované stahy). Její přítomnost může pak způsobovat řadu různých poruch srdečního rytmu (arytmií), a to včetně poruch, které mohou pacienta ohrožovat i na životě. Dnes je toto onemocnění ve většině případů suverénně léčitelné katetrizační ablací, při které se většinou radiovým výbojem tato dráha přeruší. Ve výjimečném případě, kdy je dráha přítomna blízko tzv. AV uzlu, může dojít k nutnosti implantace kardiostimulátoru, což byl nejspíše i Váš případě. Dráha při WPW syndromu se může funkčně uplatňovat trvale (tj. je přítomen při všech srdečních stazích a jeho diagnostika je jasná již z normálního EKG záznamu), ale někdy se uplatňuje jen občas (tzv. intermitentně) a pak je jeho diagnostika složitější a je nutno často i opakovaně provést tzv. 24 hodinové EKG monitorování (EKG Holter), při kterém jsou stahy s WPW syndromem patrné. Pokud WPW stahy při EKG monitoraci nebyly zachyceny, tak je přítomnost vodivé dráhy (tj. WPW syndrom) jen málo pravděpodobný a není nutné opakovaně provádět katetrizační vyšetření. Blokády Th a C páteře mohou samy o sobě také způsobovat uvedené ojedinělé supraventrikulární či komorové předčasné stahy, které jsou nepříjemně vnímané, ale nejsou nebezpečné a není nutno je léčit.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Milá paní doktorko, poslední dobou při náhlém zvednutí z lehu nebo sedu u mě dochází k vyraznému poklesu srdečního tepu...cca 30-35/min(běžně v klidu 60-70)...to trvá několik vteřin..poté se srdeční tep opět ustálý....Tímto vás prosím o radu, co může být příčinou vyvolávající tento stav...můj věk 27 let...sportovec...děkuji za odpověd.
26-6-2007 (19.19)
Lékař odpovídá:
K objektivizaci Vašich potíží by bylo event. možné provést tzv. sklopný test (HUTT), kde je při sklopení z horizontály (z lehu) skoro do vertikály (do úhlu 60-80 stupnů) současně monitorován po dobu cca 45 minut TK a EKG a dle výsledků je pak rozhodnuto, zda je nutné provádět nějaká léčebná opatření. V případě, že však nemáte žádné subjektivní obtíže charakteru kolapsových stavů apod., tak není nutné toto vyšetření dělat.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, jsem po úraze míchy byl jsem celý ochrnutý ale přesto jsem se nevzdal a postavil se znovu na nohy. Chodím o holích. Špatně ovládám konečník. Už přes půl roku mám fibrilaci. Užívám rytmonorm. Ten mi však spůsobuje silnou zácpu. Můžete mi prosím poradi, co by bylo pro mne výhodnější. Předem Vám moc děkuji za radu.
26-6-2007 (10.03)
Lékař odpovídá:
Na Váš dotaz Vám nemohu bohužel dát kvalifikovanou odpověď, neboť neznám příčinu vzniku fibrilace síní ve Vašem případě a současně neznám ani výsledky dalších vyšetření (zvláště echokardiografie), která jsou pro toto rozhodnutí nutná. S dotazem se prosím obraťte na Vašeho kardiologa či internistu. Jinak obecně pokud není kontraindikace, tak musíte současně užívat zvláště Warfarin k ředění krve, jak jsem v minulých dotazech již odpovídala.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Milá paní doktorko, prosím o radu. Jsem žena, 37 let, nemám žádné zdravotní problémy, tlak ráno 108/68, ale zdá se mi, že mám vysoký srdeční tep - kolem 100 úderů/min. v klidu. Může za to horko, nebo to může signalizovat nějaký zdravotní problém? Mockrát děkuji za odpověď!
25-6-2007 (15.18)
Lékař odpovídá:
U zdravých osob je to způsobeno nejčastěji nízkou trénovaností. Vlivem tréninku dochází ke snížení klidové vagotonie a pracovní sympatikotonie (tj. poklesu vyplavování tzv. stresogenních hormonů) a tím ke snížení tepové frekvence a tlaku krve. Vysoká tepová frekvence však také může být způsobena širokou řadou různých onemocnění (např. zvýšenou činností štítné žlázy, chudokrevností, závažnými chlopňovými vadami či srdečním selháváním atd.). Vzhledem k tomu, že nemáte žádné výraznější obtíže, tak výše uvedená onemocnění nejsou moc pravděpodobná.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den. Prosím o radu. V poslední době jsem prošla mnoha stresovými situacimi. Cítím vysoký tlak na hrudi. Dnes v noci sem měla pocit, jako by mi srdce vždy tak po minutě jakoby poskočilo. Měla jsem pocit, že jsem ho cítíla až v krku. Tep byl hodně vysoký. K lékaři jsem nejela protože to asi po hodině přešlo. Bojím se, že by se to mohlo vrátit. Je mi 19, nekouřím, neberu žádné drogy ani jsem neměla dosud žádné zravotní problémy. Děkuji za radu.
24-6-2007 (8.33)
Lékař odpovídá:
Stresové situace mimo jiné způsobují vzestup tzv. stresových hormonů (např. také adrenergní hormony - adrenalin, noradrenalin), které Vás připravují na zvládnutí stresové situace. V mimulosti to byl například boj se zvířetem či nepřítelem a po boji hormony zase klesly. Dnes se dostáváme do podobných situací, ale často nemáme možnost fyzickou zátěží dostat hormony do normálních hodnot. Zvýšené hladiny výše uvedených hormonů pak mohou způsobovat mimo jiné i různé srdeční arytmie (jednotlivé extrasystoly - tzv. předčasné stahy či déletrvající tachykardie). K jejich zabránění je vhodné v optimálním případě se věnovat soustavně nějakému sportovnímu vyžití dle vlastního výběru, či pokud to není možné, tak nasadit léky ze skupiny betablokátorů, které účinky adrenalinu a noradrenalinu blokují. To však pouze v případě, že obtíže jsou výrazné a soustavné.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, byla jsem vyšetřena z důvodu extrasystol a bušení srdce EKG holterem. Vyšetření je v pořádku, ale zarazila mě hodhota pulzu v noci - dosáhla minima 48 úderů za minutu, což mi připadá strašně málo, ale pan doktor se nad tím nepozastavil. Prosím, je takový tep v noci normální? Děkuji.
21-6-2007 (18.23)
Lékař odpovídá:
Pokles TF v nočních hodinách je fyziologický (tj. normální) a pokud nedosahuje výrazně patologických hodnot (většinou pod 40/min.), tak není nutno tuto situaci řešit.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobry den.Mám k vám prosbu o radu.Je mi 63 let ,trpim kolísavým tlakem 170/105 v současnosti mám tk.100/80 -90/70 mívám tachykardii a arytmii 20let jsem brala Trimepranol ktery jsem snašela dobře,ted´ však v lékárně není.Lékař internista mi předepsal lék Tritace 2,5 ráno 1tb. Hned po tabletě za 6hod. jsem měla tachykardii tep120 po chvíli jsem cítila silnou bolest na prsou těžko se mi dýchalo. Druhý den jsem už měla strach si tb.vzít.Má obvodní lékařka mi jiný lék nenapsala,takže nevím co semnou bude dále .Objednání se k internímu lékaři trvá měsíc a co se do té doby všechno může stát. Děkuji vám za radu...
19-6-2007 (18.45)
Lékař odpovídá:
Trimepranol patří mezi léky skupiny betablokátorů, tj. blokuje tzv. beta-receptory a svým účinkem mimo jiné zpomaluje tepovou frekvenci a snižuje tlak. Tritace patří mezi skupinu ACE inhibitorů a mimo jiné snižuje tlak a nemá výraznější vliv na tepovou frekvenci. Vzhledem k tomu, že máte po vysazení Trimepranolu tachykardie, bude nejspíše vhodné užívat v současné době i betablokátor, což bude vhodné domluvit s Vaším internistou či praktickým lékařem.
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | ♥