Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 440 do 460
Stránky:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31]
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, ráda bych se zeptala zjistili mi sinusovou tachykardii¨nasadili mi betablokátor, sektral čtvrtku ráno a večer ale aji přesto srdce zničeho nic se rozbuší nemohu se nadechnout a stáhne mě to až do krku jeto jak našponovaný drát k tomu pískání v uších a slabost v nohou. Nyní přemýšlí o provedí EFV či implantaci Revealu myslíte že by to pomohlo? Moc děkuji za váš čas a odpověd.
25-10-2008 (18.34)
Lékař odpovídá:
Reveal či elektrofyziologické vyšetření by samo o sobě nepomohlo, neboť se jedná o jen o vyšetřovací metody. Reveal je dlouhodobý implantovaný EKG Holter, který se používá u pacientů s výraznými, ale řídkými obtížemi (např. kolapsové stavy jednou za několik měsíců apod.) a má za úkol vyloučit či potvrdit závažné maligní poruchy srdečního rytmu. Obdobné je to pro elektrofyziologické vyšetření, kdy se katetrizačně zjišťuje, zda má srdce onemocnění převodů či zvýšené dráždivosti apod. a mohlo by některé závěžné poruchy srdečního rytmu způsobovat. Pokud by se to potvrdilo, tak většina poruch srdečního rytmu je dnes dobře léčebně ovlivnitelná a dle druhu zachycené arytmie by se teprve potom postupovalo.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobry den, Mam dotaz ohledne KES,pred 14 dni jsem pro prekolapsovy stav navstivil lekare na pohotovosti,po ekg jsem byl propusten,nasledne vysetren na kardiologii s nasledujicimivysledky:ERGO:Test negativni stran namahove ischemie,pri zatezi bez arytmii s normalni reakci TK.Dobra fyzicka zdatnost,HOLTER TK:O hypertenzi se nejedna HOLTER EKG¨:Trvale sinusovy rytmus,bez zjisteni prognosticky zavazne arytmie - JEN MENE CASTE KES, OBRAZ PREDCASNE REPOLARIZACE.ECHOKG:Normalni velikost srdecnich oddilu,normalni kinetika a klidova systolicka funkce obou komor,bez plicni hypertenze a bez chlopenni vady.Chtel bych se zeptat,co vlastne znamena obraz predcesne repolarizace - pry nic , cim bych se mel zabyvat.A dale mi jde o to,ze KES vnimam velmi neprijemne a jsou pro me celkem stresujici a stale trpim palpitaci.Da se nejak palpitace lecit?Nemusim mit strach z KES,ikdyz jsou castejsi,hlavne v klidu?
24-10-2008 (17.38)
Lékař odpovídá:
Jedná se skutečně o nevýznamný nález, který je sice nepříjemný, ale není nebezpečný. V sekci arytmie jsem o nich opakovaně psala - podívejte se prosím tam.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Moje dcera 23let čeká 1 miminko na EKG jí řekli, že má nedomykavost pravého ramínka. Že to mívají hodně sportovci. Prosím o radu a trošku vysvětlení o co se jedná. Děkuji Hana Průchová - Rakovník
22-10-2008 (20.20)
Lékař odpovídá:
O blokádě (nikoli nedomykavosti) pravého raménka Tawarova jsem již psala. Tato porucha může být přítomna sice jako vedlejší nález u řady jiných onemocnění srdce či plic, ale nejčastěji bývá vrozená a pak je zcela nevýznamným nálezem.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, paní doktorko, trpím léta komorovými extrasystoly (zachycenými na Holteru). S odstupem pár měsíců se mi opakovaně přihodil stav, kdy se patrně KES nakupily, nemohla jsem dýchat, měla jsem pocit jako když srdíčko vynechává, tlouklo zpomaleně a silně a tlak šel až do krčních tepen. Úplně se mi sevřel hrudník nemohla jsem dýchat a bylo mi na omdlení. Mám strach, zda může být tento stav nebezpečný. Šance na zachycení na přístrojích je ale nulová, protože mne toto potkalo teprve 3 x po dobu několika minut a s odstupem 3-4 měsíců. Srdce mám dle echo zdravé, levá komora zvětšená není. Četla jsem Vaše odpovědi na dotazy a chtěla jsem se zeptat, zda tyto problémy nemohou znamenat předzvěst právě obávané fobrilace komor. Děkuji za Váš čas, který mi věnujete a za odpověď.
20-10-2008 (17.00)
Lékař odpovídá:
Více než jsem napsala v minulých odpovědích Vám obecně nemohu odpovědět. To, že by ojedinělé komorové exrasystoly u jinak zdravého srdce způsobily fibrilaci komor je velice nepravděpodobné.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Muj syn má velmi nízký tlak a zvýšenou srdeční akci je vhodné mu podávat léčiva-Isoptin,Sedacorone,Midazolam?Děkuji
19-10-2008 (21.41)
Lékař odpovídá:
O zvýšené srdeční frakvenci jsem již psala v minulých dotazech - proto viz odpovědi v sekci arytmie. Konkrétněji než tam Vám nemohu odpovědět, neboť neznám další potřebné údaje o Vašem synovi (věk, onemocnění, laboratorní a další pomocná vyšetření apod.).
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, je mi 57 let beru dlouho lokren na bušení srdce 1/4,asi 14 dnů mám nízký krevní tlak112/70. Tak lokren neberu, točí se hlava u lékaře jsem byla, tlak měřím i doma . Prosím jak zvýšit tlak. Děkuji
17-10-2008 (10.40)
Lékař odpovídá:
Léky na zvýšení tlaku, které se užívaly dříve, se dnes již nedávají pro výrazné nežádoucí účinky. Ke zvýšení tlaku je vhodné dostatečně pít tekutiny (nikoli alkohol!), nejlépe minerální vody s dostatkem sodíku. Je fakt, že snížení tlaku po Lokrenu (či jiném betalokátoru) je normálním účinkem a potíže s točení hlavy je u pacientů s nízkým tlakem (většinou mladé ženy), který ho používají pro vysokou tepovou frekvenci, časté. Dnes se vyrábí preparát, který snižuje tepovou frekvenci bez snížení tlaku krve (avabradit - firemní název Procolaran), ale pojišťovna ho hradí ze všeobecného pojištění jen v úzce vymezených indikacích, což jistě není Váš případ. Pak byste si tento preparát musela jedině hradit sama, ale stejně jen na předpis lékaře.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den.Takže moje potíž spočívá jak sem si přečetl v extrasystolách.Projevují se tedy jako poposkočením srdíčka.Je tedy možné aby se tyto ES vyskytovaly téměř po celý den?Například,že jednou bouchne normalně pak poposkočí pak normálně pak zase ES pak 4x normálně pak zase ES?Trvá to kolikrát třeba 4 hodiny.Je to nepříjemné a jsem z toho potom značně vystresovaný.Mám za sebou EKG i Holtera a zaver je ES.Tyto potize vyvstavaji hodne na podzim potom pres leto mam relativne klid.Občas se mi stane že srdce jenom poposkakuje hodněkrát zasebou a strašně rychle.Jsem i psychicky labilní jedinec.Mám i od mala potíže s páteří.Krční i hrudní.Díky za odpověď.
16-10-2008 (22.29)
Lékař odpovídá:
Ohledně extrasystol jsem již opakovaně odpovídala, přečtěte si prosím předchozí odpovědi na dotazy v sekci arytmie. Jinak je samozřejmě možné, aby se extrasystoly vyskytovaly celých 24 hod. a současná blokáda hrudní či krční páteře je může vyvolávat či zhoršovat.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den,37let,176cm/95kg.Jsem po ablaci WPW syndromu 6let a od té doby jsem nepocítil žádné známé potíže tj.skokové tachykardie a řekl bych ,že s následujícími potížemi asi nesouvisí.Po dobu asi 5 let se mi začal zvedat tep a tlak a častěji pociťuji svalové sevření za krkem, celkové svalové napětí ,občas bolesti k levému lokti ze spoda a hlavně cítím tep.Před rokem jsem dostal Lokren,ale tep byl pod 50 a sevření moc neustupovalo.Nyní Agen 5 1x a Vasokardin 50 2x.Tlak 130/80 tep 60-70.Hledám ale přícinu proč se tyto příznaky (zvýšení tepu ,sevření,hůře zaostřuji,někdy i pocit zmatenosti-bez vnějších projevů) projevují pravidelně před další dávkou Vasokardinu.Po požití do 1h opět potíže zcela ustoupí.Fyzická zátěž mi nedělá žádný problém.Příznaky výhradně v klidovém stavu.....Obvodní lékař mi nabízel Neurol- na ten se ale necítím,sťítná žláza ok.Děkuji za Váš názor.
15-10-2008 (10.48)
Lékař odpovídá:
Vzhledem k Vaším potížím bude nejvhodnější navštívit kardiologa, který Vám provede potřebná vyšetření k objasnění Vašich obtíží (echo, zátěžové EKG, EKG Holter apod.) a event. Vám i změní léčbu, aby jste se Vašich obtíží zbavil.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Vážená paní doktorko Osobně jsem se přesvědčil že jste odborník na svém místě. Prosil jsem vás o radu /29-9-2008 (20.26)/a to co jste mi diagnostikovala, aniž by jste mně znala blíž, je na více méně na 100% pravda . Totiž mezi tím než jste odpověděla na můj dotaz a než jsem si to přečetl tak moje paní doktorka si mně nechala 48 hodin v nemocnici na pozorování a přitom mi udělali test štítné žlázy ,EKG, sono srdce a podařilo se zachytit to vynechávání a přeskakování srdečního tepu.Verdikt zněl jasně- extrasystoly jinak srdce zdravé. Ale nedokázali mi poradit jak reagovat nebo co udělat aby to co nejdříve odeznělo .Proto vás prosím jestli nemáte nějaký trik. Děkuji za odpověď a přeji krásný den
13-10-2008 (18.47)
Lékař odpovídá:
Pokud je jinak srdce zdravé, tak jak jsem již psala v minulých odpovědích, poměrně účinným při srdečních exrasystolách bývá dlouhodobé podávání hořčíku v dávce nejprve 1000 a pak po týdnu trvale 500 mg denně. Hořčík je za poměrně malou částku volně prodejný v lékárnách.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, po porodu jsem měla pocit přeskakování srdce. Prošla jsem EKG a vše je v pořádku. Jsem ale tři týdny po porodu a opět se to přeskakování vyskytuje. Tento pocit jsem měla i v těhotenství, ale na EKG bylo vždy vše v pořádku. Mám ale problémy s krční páteří. Může to s tím souviset nebo mám požádat o důkladnější vyšetření? Moc děkuji za Vaši odpověď.
10-10-2008 (17.27)
Lékař odpovídá:
O přeskakování srdce a srdečních arytmiích podobného charakteru, které popisujete, jsem již opakovaně odpovídala - podívejte se prosím na odpovědi dotazů v sekci arytmie.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, má dcera má blok levého Tawarova raménka a nyní s manželem plánují miminko. Nemůže ji nebo plod toto onemocnění nějak ohrozit? Měla by se něčemu vyvarovat? Děkuji za odpověď.
8-10-2008 (16.45)
Lékař odpovídá:
Blok levého raménka Tawarova není sám o sobě příliš významný, je však často přítomen u jiných srdečních onemocnění, která je nutno vyloučit (pokud tak již nebylo učiněno).
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Vážená paní doktorko, děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz z 26.6.2008. Můj internista u nějž se léčím s hepatitidou byl tak hodný a nechal mi změřit srdíčko pomocí holteru (24 hod.) - výsledek byl tepová frekvence od 60 - do 130 během dne. Po posouzení kardiologem prý jde jen o funkční tachykardie (snad to interpretuji dobře). Od té doby se mi tyto stavy neopakovaly. Až dnes po ránu, špatně jsem spala, samozřejmě uvařila kávu na lačno a brzy po podání Letroxu. Tep mi vyletěl na 120. Šla jsem si lehnout, po 5 minutách byl na 80. Po cestě do práce se opět zvýšil, ale během hodinky to bylo v normě. Pocity na omdlení během zvýšení tepu nemám, jen spíše větší únavu. Prosím napište mi ještě, zda může tento stav vyvolat i současné požití léku Letrox s kávou. Pravda je taky že mě tento den čekal nepříjemný zážitek u zubního lékaře, stres v zaměstnání,takže svoji roli mohla hrát i psychika. Mám o této opakující se záležitosti říci lékaři a nechat si udělat další vyšetření ? Nechci zbytečně panikařit, ale ani něco zanedbat. Děkuji Vám za případnou odpověď Pavla Holubová
7-10-2008 (13.01)
Lékař odpovídá:
O příčinách vysokého tepu jsem již psala. Ve Vašem případě to může způsobit jak stres, tak i káva a pokud by to trvalo dlouho, tak i zvýšená hladina hormonů štítné žlázy.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Je mi 24 let a už od mládí trpím extrasys., byla jsem opakovaně na EKG a jednou jsem měla 24h Holtera, bohužel se nikdy nic nezachytilo a podle lékaře je srdce v pořádku. Naučila jsem se s tímto problémem už žít, nijak výrazně mě již neomezuje. Po přečtení několika diskuzí na internetu jsem nasadila i hořčík, který mi také trochu pomohl. Dnes ráno mi ale začalo z ničeho nic "poskakovat" srdce déle než obvykle a poprvé jsem měla takový zvláštní pocit, jako bych měla každou chvíli omdlít, načež se mi zvýšil i tlak, který jsem silně pociťovala v hlavě. Poté všechny potíže ustaly a vše se vrátilo zase do normálu. Hrozně mě to vystrašilo a i když je mi teď už poměrně dobře, mám z toho pořád divný pocit a bojím se, že to přijde znovu. Je nutné nové vyšetření u lékaře? Měla bych se obávat nějakého vážnějšího onemocnění? Jinak např. při fyzické zátěži žádné závažné problémy nepociťuji, někdy se objeví extr., ale takové to stavy na omdlení nemívám. Za případnou odpověď Vám velice děkuji.
3-10-2008 (12.57)
Lékař odpovídá:
Bez zachycení arytmie na EKG-Holteru se nemohu vyjádřit k tomu, zda je porucha rytmu závažná. Proto Vám nezbyde nic jiného než toto vyšetření znovu absolvovat, a to zvláště, pokud by se potíže opakovaly.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Vážená paní doktorko, mohl bych Vás poprosit o vysvětlení rozdílu klasifikace extrasystol? Proč jsou komorové závažnější než síňové? Zajímalo by mne, zda mohou komorové ES znamenat do budoucna nějaké riziko. Dle záznamu na Holteru mám nalezeny ojedinělé komorové extrasystoly. Když jsem měl Holtera, cítil jsem se dobře, ale někdy mávám ES mnohokrát za minutu a občas i kuplety, kdy mám velmi nepříjemné problémy s dechem. Může mne kuplet komorových ES nějak ohrozit ? Pokud mohu pro sebe něco udělat, budu velmi rád, když mi poradíte. Srdce je dle echo vyšetření zdravé. Je mi 38 let, fyzickou zátěž snáším dobře. Děkuji Vám za odpověď a za vaši ochotu.
2-10-2008 (13.29)
Lékař odpovídá:
Komorové extrasystoly (KES) mohou vyvolávat v ojedinělých případech až komorové tachykardie (tj. více komorových extrasystol po sobě většinou s rychlou srdeční frekvencí) a pak vést až k fibrilaci komor. Síňové extrasystoly tyto stavy nezpůsobují a proto nejsou tak nebezpečné. Nálezy uvedené výše u KES jsou však extrémně vzácné, a to hlavně u pacientů, kde není přítomná organická vada srdce, proto se tím nemusíte nějak stresovat.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Přeji dobrý den. Paní doktorko, prosím o radu. Téměř denně mi z ničeho nic začne bušit srdce, často až přeskakuje. Při zátěži (na kole) mi někdy srdce doslova utíká. Absolvovala jsme Holter, zátěž.test, echo srdce, koronarografii s výsledky: četný výskyt polymorfních KES s převahou monomorf.KES typu LBBB,nejvyšší SF sinus.tachykardie 135/min.,2502předčas.supraventrikul.komplexů,719 předčas.komor.komplexů,echovyšetření -nevýzn.roštěp mitrál.chlopně,který způsobuje krátký systol. jet do LS, LS 25 mm, LK 40/28mm nezvětšená, celk.EF 58%, septum i zadní stěna do 8mm,hypokineza ani hypertrofie nezjištěna.ost.chlopně normál, dle koronarografu norm. nález. Trápí mě to nečekané bušení srdce a viditelný tep pod prsní kostí, náhlá únava, pochopitelně i strach ze sportování, cestování apod. Dg:hypertenze kolísání 1-2 gr, veg.dystonie. Moc Vás prosím o stručné zhodnocení, jak to může být závažné.Užívám Egilok 25mg 1/2-0-1/2,Citalec 10mg 1x. Přeji Vám krásné dny a moc Vám děkuji za obětavost, se kterou k nám pacientům přistupujete.
30-9-2008 (9.19)
Lékař odpovídá:
Vzhledem k prakticky normálním nálezům při echokardiografii a koronarografii (kromě málo významné mitrální regurgitace) a absenci kolapsových stavů nejsou pro Vám uvedené poruchy rytmu příliš významné a dále se bude postupovat nejspíše konzervativně (pouze podáváním léků) - např. při zhoršení potíží bude možné zvýšit dávku betablokátoru (u Vás Egilok) - vždy však po domluvě s ošetřujícím kardiologem.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Přeji krásný den Mívám dost často a drží mně to třeba půl dne,takovej divnej pocit v krku něco jako knedlík,srdce si klepe jak chce ,žádné velké bouchnutí ale takové jako půl tepy anebo pauza místo tepu ,chvíli je to dost hustě chvíli jen sem tam.To vše většinou v klidu ale když na to myslím tak se mi to stane třeba i při běhu nebo při zátěži .jeto strašně nepříjemné a občas se bojím jestli se to srdce nezastaví ůplně.Vyšetření a pohotovosti mám také už za sebou,vždycky v pořádku. Prosím vás paní doktorko jak s tím bojovat a jak nato reagovat. Děkuji moc za odpověď
29-9-2008 (20.26)
Lékař odpovídá:
Dle Vašich obtíží se nejspíše jedná o předčasné srdeční stahy (tzv. extrasystoly). Jedná se nejspíše o nevýznamný nález, k objektivizaci je vhodné provést dlouhodobou (24 hodinovou) monitoraci EKG (tzv. EKG-Holter) a dle výsledků pak event. i další vyšetření.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den paní doktorko, od 12let mám bušení srdce a zrychlený tep, srdce jakoby neustále cítím tlouct. Od té doby mám také neustále hučení v uších a mžitky před očima. V mládí jsem krátce brala Trimepranol (ale po pár měs.nezabíral). Bývám více unavenější. Asi před 2lety jsem si sama vyběhala vyšetření na interně (ultrazvuk srdce, Holter). Srdce prý vpořádku, ale diagnostikovali mi tachykardii. Obvodní lékařka mi napsala Egilog. Nemám ho prý brát neustále, jen občas, snižuje prý tlak. Asi před 5lety jsem začala mít občasné extrasystoly 1x za týden (lékaři řekli, že je to běžné, prý ze stresu). V podstatě s mými obtížemi nikdo pořádně nic nedělá od mých 12let. Na té interně mi řekli, že pokud se nezadýchávám do schodů, tak je to ok a to, že srdce cítím tlouct, je jen můj subjektivní pocit. Všimla jsem si, že jakmile se trochu více najím, srdce běží jak o život. Ale píší Vám proto, že bych brzy ráda otěhotněla. Bude mi teď 32let. Přítel by to rád ještě odložil o rok. Ale já se vzhledem k mým potížím a věku bojím a radši bych se o dítě pokoušela co nejdřív. Jaký je Váš názor? A dále co by jste mi na mé potíže doporučila vy za léčbu ? Budu ráda za Vaši odpověď.
28-9-2008 (16.17)
Lékař odpovídá:
O rychlém tepu a arytmiích jsem již odpovídala opakovaně v minulosti, stejně tak i o užívání betablokátorů - pročtěte si odpovědi na dotazy o arytmiích.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, paní doktorko. Psala jsem Vám ohledně polytopních komorových extrasystol. Chtěla jsem se ještě zeptat, jaká je prognóza a zda se opravdu nemusím bát, když jich mám 9 za 24hodin dle Holtera. Mám počítat se zhoršováním? Můžu teda normálně sportovat? A co se děje, pokud se stav bude zhoršovat? Mám astma - beru 1x denně Pulmax - je možné, že to může způsobovat? Zdá se mi, že potíže jsem víc měla před menses - můžou na to mít vliv i hormony? Děkuju za Váš čas, hezký den.
23-9-2008 (12.34)
Lékař odpovídá:
Počet 9 komorových extrasystol za 24 hodin je i u polytopních KES (tj. z více míst) prakticky zcela nevýznamný. Je fakt, že astma bronchiale může samo o sobě zhoršovat poruchy srdečního rytmu, vlastní Pulmax (tzv. lék ze skupiny kortikoidů) poruchy srdečního rytmu nezpůsobuje. Hormonální změny v organismu by snad mohly mít vliv na počet těchto extrasystol, ale ne nějak zásadní.
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den, mám implantované ICD a chtěla jsem se zeptat, jaké lékařské - kosmetické výkony mi neuškodí? Vím, že nesmím k alternátorům a na magnetickou rezonanci, že od určitých věcí mám být 15 - 30cm... Ale co takový laser, cvičení v podtlaku, kosmetické ošetření např. celulitidy, tělesné měření tuku (přístroj, který se drží oběma rukama před tělem), apod? Děkuji
17-9-2008 (13.47)
Lékař odpovídá:
Pacienti s ICD (stejně jako pacienti s kardiostimulátory) by neměli chodit obecně ke zdrojům silného magnetického pole. Vámi uváděné přístroje (laser, podtlakové cvičení, kosmetická ošetření, přístroje na měření tuku) nejsou zdroji silného magnetického pole, a proto by Vám neměly nic negativního způsobit. Dále pak nejsou vhodné silné údery a prudké pohyby končetinou, na jejíž straně je přístroj implantovaný (většinou nedominantní končetina).
# Pacient se ptá:
Téma: Poruchy srdečního rytmu - arytmie
Dobrý den p. doktorko, mám k Vám dotaz. Vím, že jste tady psala o extrasystolách už hodně, přečetla jsem všechny dotazy, ale já mám ještě jeden. Trpím es už asi 15 let, relativně jsem si na ně zvykla. Cítila jsem je vždy v klidu a nikdy při zátěží. Jenže za poslední dva roky se to změnilo. Buď je cítím neustále a to jak v klidu a v pohybu nebo právě jen v pohybu ( při chůzi, jízdě na kole nebo plavání ) a v klidu zase né. Dost mě to nervuje a zneklidňuje. Jsem člověk hodně nervozní a všechno si moc beru, ale taková jsem byla vždycky. Chodím napravidelné kontroly ke kardiologovi mám veškerá vyš. vpořádku i hodněkrát holtra a tam zachycené jen četné SVES.Kdysi jsem jich měla jen pár zachycených na holtru, ale ted jich tam je opravdu hodně. Někdy se mi v klidu stane, že příjde jedna silná a za ní následují v sledu další při změně polohy to přejde. A někdy taková, že až zalapu po dechu a nemůžu to rozdýchat. V posledních dvou letech mám problémy se zády může být problém i v tom nebo mám přikládat četnosti es jen psychice i když jsem v pohodě ? Na to mám od dr. napsané jen magnesium 3 krát 1 a lexaurin, který sice je dobrý, ale po něm mi es neustoupí. Moc děkují za odpovědˇ a přejí příjemný den.
13-9-2008 (11.35)
Lékař odpovídá:
U zdravého srdce je v pravé síni uzlík (tzv. SA uzel), který vytváří pravidelně vzruchy a dále se pak šíří do uzlu mezi síněmi a komorami a poté tzv. Tawarovými raménky na obě srdeční komory. Tento systém zajišťuje to, aby se síně a komory stahovaly synchronně a zajišťovaly optimální srdeční výdej. I u zdravého člověka může jak uzlík v pravé síni, tak i další výše uvedená centra, způsobovat tzv. extrasystoly (tj. předčasné či pozdní stahy), které se mohou vyskytovat i u zdravého člověka. Jejich významem je to, že v případě zástavy funkce SA uzlu mohou další centra funkci tohoto uzlu zastoupit a tím zabránit srdeční zástavě. Tato centra pak způsobují i u jinak zdravých lidí nepříjemně vnímané extrasystoly, které nejsou v drtivé většině nebezpečné a není s nimi možné (a ani vhodné) nic moc dělat (kromě substituce hořčíku a event. u někoho i malých dávek betablokátorů). Tyto extrasystoly i u zdravých mohou být vyprovokovány stresem, nedostatkem spánku, nadměrným požíváním alkoholu, kávy, nikotinu apod., ale např. i blokádami krční či hrudní páteře. V případě, že Vám Váš kardiolog vyloučil srdeční onemocnění a při Holteru byly zachyceny pouze supraventrikulární extrasystoly (tj. extrasystoly vycházející ze síní), můžete být klidná, i když tyto stavy špatně vnímáte a straší Vás.
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | ♥