Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 800 do 820
Stránky:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41]
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den,p.doktorko,jsem pacientkou téměř neposlušnou,jelikož chodím k lékaři opravdu až když se skoro plazím po zemi.Bohužel,bylo tomu tak a je v poslední době,k lékaři mě donutili jít urputné bolesti celých zad,v poslední době velká únava,hubnutí a třes rukou.Po několika vyšetřeních jsem se zařekla,že už k lékaři nejdu.CHodím do zaměstnání,k lékaři jdu před odpolední směnou,ale na každém vyšetření spojeném s čekáním strávím tři hodiny,a stejně nevím co mi je.Pan doktor zjistil,že mám anemii.Já lékař nejsem,ale myslela jsem,jestli mě nezlobí štítná žláza(obrovské chutě k jídlu,když se nenajím úplně se třesu,a to hubnutí).mám vyšetření ultrazvuku štítné žlázy,asi by jsem ho ještě měla odevzdat svému obvodnímu lékaři.Vyš:P.LALOK 16X14X47,LEVÝ 17X17X42,istmus 5-6 mm,struktura mírně nehomogenní,zhrubělá,RD:difuzní thyreopatie,mám s tím něco dělat?Moc děkuji za odpověd a krásný den.
6-7-2007 (13.04)
Lékař odpovídá:
Omluvám se, ale jak jsem již několikrát psala, na takto konkrétní dotaz Vám při neznalosti dalších potřebných dat nemohu kvalifikovaně odpovědět. Pokud máte obtíže, je nutné samozřejmě navštívit svého lékaře a nechat se řádně vyšetřit. Musíte počítat s tím, že bude nejspíše nutno doplnit další pomocná vyšetření, což bude časově náročné.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den, mám na Vás dotaz.Je možné omdlít z nervového pohnutí? Včera večer jsem na jedněch int.str.našla video porodu-císařský řez.Ktreý mám 2x za sebou.Nikdy mě nanapadlo,jaká je realita.Pustila jsem si to, po chvíli mi bylo úzko, po té jsem jen ucítila šum v uších a zbytek nevím.Spadla jsem u počítače na zem a naštěstí ta rána vzbudila syna,který se o mne postaral.Zní to možná komicky,ale zajímá mne, zda-li takovýto otřes je možný, nebo mám hledat příčinu omdlení jinde.To samé se mi stávalo v těhotenství a po prvním týdnu braní antikoncepce.Jak dlouho může člověk zůstat takto v bezvědomí? Resp.kolik minut? Domnívám se, že bych se asi sotva probrala bez pomoci.Moc děkuji za odpověď.
5-7-2007 (20.23)
Lékař odpovídá:
Silné emoční pohnutí či stresující situace může nadměrnou stimulací neurogenních a hormonálních systémů u citlivých jedinců způsobit prekolapsový až kolapsový stav s bezvědomím, který je v tomto případě krátkodobé a trvá většinou jen několik sekund či desítek sekund. U těchto lidí je nutné se těmto situacím vyhýbat, neboť může i k vážným zraněním při event. pádu.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den paní doktorko, poslední dobou jsem hrozne unavená, mohu usnout snad i za chůze. Nevydržím dlouho být v bdělém stavu. Beru Propanorm, ze kterého mám dost silně hnilobně páchnoucí dech i stolici, na kterou ani nemohu. Beru i Warfarin na ředění krve, euthyrox na štítnou žlázu, milurit na kys.mocovou, tulip na dnu a mám arytmie. Někde jsem se dočetla na internetu, že dnes nemusí lidé trpět arytmiemi pokud se najde zdroj nepravidelnosti, pokud je snaha najít tyto nepravidelnosti.Víte, odebrali mi zdravou ledvinu, mám steatozu jater a hemangiom na játrech a takovýto nápor léků si myslím mému zdraví nepomůže, ba naopak. Jaký je Váš nbázor paní doktorko? Děkuji ze odpověď
3-7-2007 (21.40)
Lékař odpovídá:
Jak jsem psala v úvodu k dotazům, na Váš příliš konkrétní dotaz Vám nemohu kvalifikovaně odpovědět, neboť neznám Vaši zdravotní dokumentaci a další potřebná data. Obraťte se prosím s dotazem na Vašeho ošetřujícího lékaře, který Vám léky předepisuje.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den užívám na vysoký KT léky Tenaxsum,Tenoretik a Lusopress nyní zjištuji že mám problémy s erekcí a stopořením nedala by se léčba něják upravit je mi 47let a myslí si že je brzy být impotentní.Mám stoho i nějákej psychický blok jsem podrážděnej a nervozní na ženu začínám být i sprostý a to mně docela mrzí protože se jinak máme rádi děkuji za odpověd Kratochvíl
22-6-2007 (13.52)
Lékař odpovídá:
Z léků, které udáváte způsobuje problémy s erekcí nejspíše Tenoretik (betablokátor). Jeho vysazení a event. nahrazení jiným preparátem je však nutno nezbytně zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, neboť jeho náhlé vysazení by Vás mohlo vážně ohrozit.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den,měl jsem srdeční aritmii.Prošel jsem vškerý vyšetření,EKG,ECHO...a na nic nepřišli.Nakonec se zjistilo že mám vyvředlou ploténku Th4 2-3 mm.Prej je ta aritmie zpusobena tou plotenkou.Bolý mně záda a když si lehnu a lechce si zmáčknu hruník tak mám takovou pichlavou bolest přes srdce k lopatce.Mám i bolest na hrudníku a bolest krční páteře občas se mi motá hlava.Pomáhaj mi protahovací cvyky,ale vždycky to ve mně zapraská je to normální???Paní doktorka řekla že to je od té plotenky mám hrozně nepříjemné pocity a nevim co mám dělat.Když se jí o něčem zmíním tak mi dá prášky APO-CITALOPRAM 20 mg kterí neberu.Někdy mám pocit že mě něco tlačí na hrudi.Chtel jsem se zeptat jestli ty problémy mužou bejt opravdu od té ploteny,protože je prej moc vysunutá. .Děkuji za odpověď.
21-6-2007 (22.27)
Lékař odpovídá:
Vámi popsané příznaky jsou opravdu typické pro tzv. blokády hrudní a krční páteře. V případě, že provedená kardiologická vyšetření vyloučila kardiologickou příčinu obtíží, tak hlavní pomocí pro Vás je pravidelná cvičení páteře dle doporučení rehabilitačního lékaře či fyzioterapeuta a dostatečný pravidelný přísun tekutin k zabránění spasmů svalů podél páteře.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Mé příbuzné je 63 let. Trpí ischematickou chorobou, hypertenze 3. stupně, infarkt myokardu (před 10 lety), bypass, má kardiostimulátor. Letos v únoru měla tromb v noze, byl jí naordinován lék warfarin. Letos v červnu měla mozkovou mrtvici, ze které se zotavuje poměrně dobře, hůře mluví, ale lékaři dávají dobrou prognózu. Můj dotaz zní, kde se stala chyba, zda bylo možné mrtvici předejít. Lék warfarin užívá právě proto, aby se jí tromby netvořily. Pacientka dodržuje dietní režim, chodí na pravidelné kontroly ředění krve, nekouří, není obézní. Užívá velké množství léků na posilu srdečního svalu. Je možné, že se léky navzájem ovlivňují do té míry, že by jejich antikoagulační schopnost byla potlačena? Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Veronika Hrubešová
18-6-2007 (10.41)
Lékař odpovídá:
Dle Vašeho dotazu je evidentní, že Vaše příbuzná trpí řadou závažných onemocnění včetně difúzního aterosklerotického onemocnění tepen (tepen srdce a nejspíše i tepen centrálního nervového systému. Obecně cévní mozková příhoda může být způsobena nejen krevní sraženinou (trombem či embolií), ale i uzavřením tepny (podobně jako na srdci při infarktu) či krvácením do mozku. Léčba Warfarinem musí být pravidelně kontrolována sledováním INR (tj. kontrola účinnosti léčby) právě proto, že hladina změnou stravy či jinými léky může kolísat. Pokud je hladina INR ve správném rozmezí (obvykle 2-3), tak je riziko krvácení či naopak trombózy malá.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den. Paní doktorko, dovolte mi Vás poprosit o Váš názor. Je mi 42 let, 65/170,události v rodině v letech 2002 až 2005 zcela stručně:ztráta zaměstnání, úmrtí maminky, zánět štítné žlázy, studium při zaměstnání, nutné stavební úpravy v domě. Již 2 roky se léčím na kolísavou hypertenzi I.-II.st.,(180/100, 115/80) a užívám Egilok 25 mg (2x 1/2 tbl).Před rokem při opakované jízdě na kole jsem mívala silné a rychlé bušení srdce, tlak stříd.vyšší a nižší, nejhorší přes poledne mezi 11 -14 hod., během bušení špatně, slabost, špatně se dýchalo, potom vyčerpání (rozklepanost) a strach, co se děje. A také zle od žaludku. Následovalo vyšetření:tonometr-tlak stabilizovaný, echo srdce- hemodynamicky nevýznamný rozštěp mitrál.chlopně, holter- četný výskyt polymorfních KES s převahou monomorfních KES typu LBBB, i v bigeminické vazbě, 2502 předčas.supraventrik.komplexů, 719 předčas.komorových komplexů, sin tachykardie 135/min, koronarograf - norm.nález, krev-v pořádku, gastroskopie- antritis 1.st, diskret.bulbitis, výraznější zona serrata (prosím o co se jedná?); léčeno: Gasec, cardilan, citalec na dysrytmii. Kontrolní EKG bývala i normální. Paní doktorko, je to podstatně lepší jako před rokem, ale občas cítím u srdce bušení a zrychlený tep, obávám se, že se mi vše vrátí, bojím se zvýšené fyzické námahy a sportu, nevím, jak se tomu bránit, ale prosím o radu, jak je moje nemoc vážná. Moc děkuji. Hezké dny.
14-6-2007 (7.50)
Lékař odpovídá:
Pokud si čtu Váš nález, je evidentní, že řada Vašich obtíží jak srdečních, tak i na trávícím traktu je s největší pravděpodobností způsobena velkou psychickou zátěží a proto je nutné, abyste si ujasnila své priority a zdraví dávala na přední místo. Velká psychická zátěž může v dlouhodobém hledisku způsobit i závažné organické onemocnění.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den paní doktorko. Mám hypertrofickou kardiomyopatii. Při jakémkoliv zatížení (i psychickém) mám potíže. Čeká mě první let letadlen v životě a mám z toho obavy. Je možné, že se objeví obtíže vzhledem k tomuže mám strach z létání?
14-6-2007 (6.28)
Lékař odpovídá:
Hypertrofická kardiomyopatie je velmi heterogenní onemocnění, které je většinou dědičné a má velmi různorodé nálezy a různou závažnost. Velká část pacientů nemá žádné potíže a není v životě omezena, je však řada pacientů, u nichž je nález závažný a jsou různým způsobem omezeni. Nevím, jaký je Váš nález na srdci, a proto se raději prosím obraťte s dotazem na Vašeho ošetřujícího kardiologa.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Vážená paní doktorko,pročetla jsem si se zájmem dotazy pisatelů i Vaše odpovědi. V poslední době mívám stavy, kdy se jakoby začínám ztrácet, je mi na omdlení, ( i třikrát za sebou ), potom se cítím unavená. Stavy nejsou v závislosti na jídle nebo delším stání, prostě nevyzpytatelné. Náhodně mi byly zachyceny i extrasystoly. Mohou způsobovat tyto stavy? Ráda bych zatím zkusila léčbu hořčíkem. Mohla byste mi poradit název preparátu, dávkování ( je mi 37 let ) a délku podávání? Moc děkuji za radu.
11-6-2007 (22.16)
Lékař odpovídá:
U vertiginozních stavů (tj. pocitů na omdlení) je vhodné provést vyšetření k vyloučení závažného onemocnění (neurologie, EKG-Holterizace, echokardiografie, labor. vyš. ...). V případě, že je závažné onemocnění vyloučeno, tak je obecně vhodný fyzický trénink (jízda na kole, plavání, běh apod.), vyloučit alkohol, silnou kávu, stresy apod. a dostatečně spát. Denní množství hořčíku vhodného k substituci je u pacientů, kteří netrpí selháváním ledvin, cca 500-1000 mg.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobry den pani doktorko, mam cely zivot nizky tlak, 90 na 60, byva mi casto nevolno, mam cerno pred ocima a pocit na omdleni. Po vypiti kavy mi srdce silne tluce a byva mi spatne, mam pocit tlaku na hrudi. Jsou nejake leky, ktere by mi zvedli tlak? Dekuji za Vsi odpoved.
5-6-2007 (11.49)
Lékař odpovídá:
Léky na zvýšení tlaku sice jsou, ale mají výrazné nežádoucí účinky a efekt nebývá dlouhodobý, proto se od nich ustoupilo. Pro Vás je důležité pít dostatek tekutin (alespoň 2-3 litry denně, zvláště v létě), optimálně minerálních vod s dostatkem sodíku. Nemusíte se bát i více solit (na rozdíl od běžné populace). V případě, že i poté budou potíže přetrvávat, tak je vhodné podstoupit vyšetření ke zjištění příčiny - interní, neurologické, kardiologické ...
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den, paní doktorko. Chtěl bych Vás poprosit o radu: trpím častými bolestmi v krajině srdeční, častou tachykardií a palpitacemi, k tomu se přdávají velmi nepříjemné pocity od srdce (úzkosti, dušnosti). absolvoval jsem zátěžové EKG i echokardiografii (zhruba před rokem) s normálním nálezem. při zátěži mají tyto potíže tendenci ustupovat. mám ale neustále strach o své srdce a musím na to pořád myslet. je mi 25 let, M, studen LF. každý mi říká, že je to způsobeno stresem. Doporučila byste mi nějaké vyšetření?
4-6-2007 (22.43)
Lékař odpovídá:
Vzhledem k tomu, že echokardiografie i zátěžové EKG neprokázalo srdeční onemocnění, tak je jeho přítomnost s vysokou pravděpodobností vyloučena. Domnívám se, že ani není nutné podstupovat další vyšetření, ale spíše změnit životosprávu (dostatek spánku, sportovní vyžití, omezení kávy a alkoholu, kouření cigaret atd.) a event. vyzkoušet jógu k vegetativní stabilizaci.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den.Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Teta mého přítele prodělala mrtvičku. Potom se stabilizovala, dostala se stoho sama chodila,mluvila atd.Zhruba před půl rokem se stav zhoršil. K chůzi potřebuje chodítko a stěžuje si, že pokrátké chůzi ji začnou pálet nohy a přestanou jí poslouchat. V Krnovské nemocnici jí udělali CT a nic nezjistili. Chtěla jsem se zeptat, kdy se mám obrátit. Obvodní lékařka ji nechce napsat doporučenku na vyšetření u nás do Ostravy.Nevím, zda má na to nárok.Nevím zda ten problém bude cevního, neuro nebo jiného charakteru. Bere spoustu léků(Siofor,Loradur,Eupiryn, Berypir, Spasmed, Degan, Surgam, Gupasal, Purynol, Pralgit, Pyrypin, Elicit, Anyprylin)Nevím zda jsou všechny důležíté a jestli problém není třeba v těch lécích. Je pravda, že teta má skoro 75 ale mrzí mě, že sní jednají jako by byla již na odpis. Děkuji za jakou koliv radu.
1-6-2007 (22.10)
Lékař odpovídá:
Omlouvám se a je mi to líto, ale v takto konkrétním případě Vám nemohu kvalifikovaně odpovědět. U pacientů po mozkové příhodě je obecně nutné vyšetřit její možnou příčinu a dle výsledků pak nastavit další léčbu, aby se stav neopakoval. Příčinou mozkových příhod bývají nejčastěji aterosklerotické onemocnění krkavic či mozkových tepen, embolizace do mozku, různé srdeční arytmie, hypertenzní krize či významné poklesy tlaku krve, krvácení do mozku apod. Je proto nutné provést vyšetření krkavic (ultrazvukové či poté event. CT angio), srdečního rytmu (EKG či EKG Holter), kontroly tlaku krve (event. tlakový Holter), echokardiografie (k vyloučení chlopňových vad, srdečního selhávání, nitrosrdečních trombů apod.), neurologické vyšetření (včetně CT a EEG mozku apod). Za plánování a indikaci příslušných vyšetření zodpovídá příslušný spádový praktický lékař, který by měl při znalosti dalších rizikových faktorů a onemonění a výsledků dalších vyšetření rozhodnout o odeslání k dalším (např. výše uvedeným) vyšetřením a pak i o další léčbě. V případě, že máte zájem o vyšetření na jiném pracovišti než spádově příslušném, pak si musíte toto vyšetření tam domluvit, ale není možné žádat o odeslání k vyšetření sanitou (či její pojišťovna není oprávněna tuto přepravu hradit). Problematika je v tomto případě tety Vašeho přítele velice složitá, ale doufám, že Vám alespoň částečně mohu poradit.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den Vážená paní doktorko,nemám k Vám žádný dotaz a tak nevím zda můj příspěvek do této poradny patří,přesto mi dovolte Vám poděkovat za krásné stránky a hlavně za funkční fórum s dotazy pacientů. Ze všeho nejvíce Vám ale děkuji za příkladný,milý,odborný a poctivý přístup k nám pacientům a jenom je škoda že mnoho nemocných lidí se nemůže léčit u Vás.Pak by poznali jak má péče o pacienta vypadat a vyvolává to ve mne přesvědčení a jistotu že máte opravdu upřímný zájem o naše zdraví což mnohde není až tak samozřejmé. A proto vám za Vaši péči do budoucna přeji mnoho spokojených a uzdravených pacientů.
28-5-2007 (17.26)
Lékař odpovídá:
Jsem velice potěšena Vaši pochvalou, což mi dodává energii k pokračování rozvoje našich webových stránek a zvláště v péči o naše pacienty. Při jejich provozu mi velice pomáhá redaktor a designer mých stránek můj synovec Radek Šimko a syn Marek Bartůněk. V odborné stránce dotazů pak manžel MUDr. Lubomír Bartůněk, za což jim všem velice děkuji.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý deň, som týždeň po koronarografickom vyšetrení (tepnu mi uzavreli kolagénovou zátkou) a chcem sa spýtať do akej miery môžem cvičiť. Kvôli operovanej hernii disku cvičievam zostavu cvikov na spevnenie chrbtového svalstva ako aj cviky na brucho. Bolo mi povedané, že cvičiť môžem až po 6-tich týždňoch. Nevysvetlila som však o aké cvičenie mi ide, že to nie je žiadny beh, ani skákanie. Ďakujem za odpoveď.
25-5-2007 (9.53)
Lékař odpovídá:
Při koronarografickém vyšetření se napichuje tepna (většinou femorální - v třísle a dnes často i radiální - na zápěstí). V místě vpichu je tepna oslabená a zvláště u starších pacientů, kteří mají tepny sklerotické, může i po několika dnech dojít z místa vpichu ke krvácení a vzniku krevního výronu - hematomu. Proto se doporučuje několik dní a zvláště u starších i několik týdnů dodržovat dle místa vpichu relativní pohybový klid.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den, je mi 34 let a po odstranění štítné žlázy užívám dva roky hormon Levothyroxin. Chtěl bych se zeptat zda může hormonální substituce způsobit úbytek hořčíku a tím vyvolat i bolest v oblastí hrudníku či srdce. Tuto soustavnou menší bolest pociťuji více či méně v podstatě každý den už třičtvrtě roku. Děkuji za odpověď.
21-5-2007 (23.59)
Lékař odpovídá:
O hořčíku jsem již několikrát psala (viz jiné odpovědi). Jeho nedostatek bývá dosti frekventní a způsobuje pak často křeče svalů či poruchy srdečního rytmu. Přímo bolest na hrudi (kromě křečí) nezpůsobuje a Vaše obtíže si zaslouží jistě podrobnější vyšetření zvláště interní, neurologické či rehabilitační. Hormony štítné žlázy by pokles hořčíku sami o sobě způsobovat neměli, pokud je ho dostatek v potravě.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den,asi před 25 lety se mi zničeho nic rozbušilo srdce zblednul jsem,rozbolelá mně hlava a taková svíravá bolest na prsou a v zadech.Nebylo to vždy pravydelně a objevovalo se to jednou dvakrát za měsíc a někdy za čtyři měsíce.Ale zajimavé je že když mně to zase chtlo tak třeba po třicetí minutach to samo přestalo,jak by bylo někde něco ucpané,pocitíl jsem uvolnění v hlavě.Dřív jsem pracovál na šachtě a dnes jsem v invalidním důchodu a je mi 53 let.Byl jsem na vyšetření zrovná jak mně to chytlo a lekář mi řek že mám infarkt.Já jsem mu řekl že to není poprvé a že mně to zachvíli přejde a přešlo a poslál mně domu.
18-5-2007 (22.29)
Lékař odpovídá:
K Vašemu dotazu se vzhledem k neznalosti dalších podrobností nemohu zopodvědně vyjádřit. Udávané bolesti na hrudi je však v každém případě vhodné komplexně vyšetřit u kardiologa (či internisty) včetně dalších pomocných vyšetření (zátěžového EKG, echokardiografie, laboratorního rozboru, event. dalších vyšetření k vyloučení jiné než kardiologické příčiny - gastroskopie, neurologie, rehabilitace atd.).
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den,na EKG mi zjistili že mám hypertrofii levé komory.Chtěla bych vědět jak dalece je to zavážná porucha a jestli bych měla navštívit kardiologa.Ještě chci dodat že jsem v 25 týdnu těhotenství jestli to nemá nějakou souvislost a zda nemusím mít strach z porodu,že by se mi něco mohlo stát.Je mi 35 let.Děkuji za odpověď Medová
18-5-2007 (9.44)
Lékař odpovídá:
EKG vyšetření je pro diagnostiku hypertrofie levé komory srdeční nepřesné a k definitivnímu potvrzení či vyloučení tohoto onemocnění je vhodné doplnit echokardiografické vyšetření (tj. ultrazvukové vyšetření srdce) a dále postupovat dle tohoto výsledku.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den, je mi 20 let a během posledních pěti let se mi občas v klidu rozbuší srdce, popřípadě mám zkrácený dech a nemohu dodechnout. Nestává se to často, ale je to velice nepříjemné. Někdy mě chytne bolest na hrudi,když jsem v klidu (naposledy dnes,proto píšu), bolest trvala 1-2 minuty, velice ostrá a bodavá zhruba v oblasti srdce. Měla bych navštívit svou lékařku, ať mě pošle na vyšetření? Možná je to zbytečné, ale nerada bych něco zanedbala.
11-5-2007 (21.04)
Lékař odpovídá:
Bodavá ostrá bolest na hrudi je ve Vašem případě s největší praděpodobností způsobena neuralgií (bolestí) mezižeberního nervu často při blokádách hrudní páteře. Ta se projevuje současně i pocitem nemožnosti řádně se nadýchnout. Dalším projevem blokád hrudní páteře pak bývá i bušení srdce. S největší pravděpodobností se nejedná ve Vašem případě o závažné onemocnění, ale jistotu Vám dá jen případné vyšetření u Vaší lékařky.
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den, jsem ve 22.týdnu těhotenství a na ultrazvuku mi rekli,že plod má hypertrofickou kardiomiopatii z dusledku mé těhotenské cukrovky.chtěla bych vědět,v čem spočívá toto onemocnění a nakolik je miminko ohroženo,zda bude moci žít jako normální děti.A jestli mohu něco udělat abych tomu zabránila,nebo alespon zmírnila následky této nemoci.Děkuji za radu.
10-5-2007 (18.43)
Lékař odpovídá:
Hypertrofická kardiomyopatie (HKMP) znamená zesílení svaloviny srdce (jeho různých částí - většinou levé komory) a je obvykle dědičného původu. Jedná se o velmi heterogenní (tj. různorodé) onemocnění s různými nálezy na srdci, které je obvykle nutné sledovat u kardiologa. Velká část pacientů s HKMP žije normální život a nemá výraznější obtíže. Stav však záleží na konkrétním nálezu, což Vám podrobně vysvětlí dětský kardiolog. Vy sama nemůžete vývoj onemocnění v těhotenství prakticky ovlivnit (samozřejmě předpokládám, že nekouříte, nepijete alkohol, nepožíváte drogy apod.).
# Pacient se ptá:
Téma: Jiné
Dobrý den paní doktorko, Zajímalo by mne, jaká je normální hodnota INR. Chodím už delší čas do poradny na kontroly a po každém vyšetření mám jinou hodnotu. Mezi mé léky v současné době patří Lawarin a protože se již nevyrábí, nemám za něj náhradu. Warfarin poměrně špatně snáším. Děkuji Vám za jakoukoliv zprávu.
10-5-2007 (18.09)
Lékař odpovídá:
INR (tzv. normalizovaný mezinárodní poměr, dříve "obrácená" hodnota Quickova času) zjednodušeně znamená násobek doby "normálního srážení krve", tj. např INR 2 znamená, že Vaše krev se sráží za 2násobek normálního stavu. INR ovlivňujeme Warfarinem (či Lawarinem) a je indikován u řady pacientů z různých důvodů (po trombózách či emboliích, vrozených či získaných poruch srážení krve, u některých srdečních arytmií - hlavně fibrilace síní, u některých chlopňových vad, atd.). Účinek Warfarinu kolísá s ohledem na stravu a podávání jiných léků a je proto nutné pravidelně kontrolovat hladiny INR, jejichž obvyklá účinná hladina se pohybuje mezi 2-3 (výjimečně jiné rozmezí). U některých nemocných je možno Warfarin nahradit kyselinou acetylsalicylovou - např. Anopyrin (ta má však nižší účinek) či přechodným podáváním nízkomolekulárního heparinu (např. před operací apod.). Obecně však v současnosti nemá Warfarin (Lawarin) adekvátní náhradu a v každém případě se o možnosti vysazení či záměny za jiný lék musíte poradit se svým lékařem, neboť jeho vysazení Vás může ohrozit i na životě!!
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | ♥