Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 0 do 20
Stránky:
[1]
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Vážená paní doktorko, píšu ohledně manžela, který se léčí s diagnozou DKMP NYHA II, s těžkou systolickou dysfunkcí LK: poslední hodnoty LVDd 76mm, IVSD 10 mm, LVPWd 10 mm, EF 35%, E/A 1.2 - pseudonormalizace. Dilatovaná LK bez hypertrofie stěn, difůzně hypokinetická, dilatovaná 50mm. Lékař stále váhá s finální odpovědí na indikaci BiV ICD. Manžela neustále psychicky straší NSS, ošetřující lékař nemá jasnou odpověď, zda je nutná indikace či ne. Lze to z výše uvedených parametrů určit? Schody vyjde bez problémů, nezadýchává se,nohy neotékají, je to tak rizikové, jak se na internetu dočítám? Manželovi je 59 let. Děkuji za trochu příznivou zprávu. Maxantová
15-10-2013 (1.06)
Lékař odpovídá:
Pacient má sice významnou srdeční vadu - dilatační kardiomyopathii, ale ta je kompenzovaná, tj. má jen minimální obtíže, léčba biventrikulární stimulací není indikovaná a při absenci arytmií není nejspíše indikovaná ani léčba ICD, resp. je jen hraniční indikace.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Vážená paní doktorko, manžel se léčí se srdcem. Nyní musel opět vyhledat lékaře vzhledem k větší dušnosti a únavě. V noci se budil a spal průměrně 4 hod. Diagnoza:I481 perzistentní fibrila, EF LK 35%,bez PH, bez chlopně HK negat, stěry negat. Lékař mu navýšil dávku Furonu na 2 a přidal Euphylin 30 mg.Kromě toho stále bere Betaloc Zok 50, Prestarium forte 10mg, Sortis, verospiron25, Pradaxa150, Lanzul a Kreon. Vzhledem k tomu, že manželovi ještě není ani 70 let, jeho stavy dušnosti a únavy se opakují a lékař též mluvil o zhoršení stavu, dělám si velké starosti. Dočetla jsem se , že hodnota EF 35% je středně snížená, což samo o sobě asi není nic dobrého.Nechápu ale co znamená bez PH, bez chlopně HK negat.??? Je to něco co jeho stav ještě zhoršuje a jak vážný je jeho stav podle diagnozy, kterou jsem Vám napsala? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Madejczyková
2-2-2013 (19.56)
Lékař odpovídá:
Na základě Vámi uváděných informací nelze odpovědně odpovědět na Váš dotaz, přesně Vám může odpovědět jen ošetřující lékař, který zná i výsledky dalších vyšetření, která jste zde neuvedla. Obraťte se prosím na něj.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, manžel (34 let) má dilatační kardiomyopatii, EF u LK je 15%, poškození srdce neznámé etiologie. Nasazen byl asi před 2 měsíci Betaloc ZOK. Paní doktorka mu po měsíci dělala ECHO a nedošlo k zlepšení. Potom mu zvýšila dávku Betalocu z 100 mg na 200 mg. Jaká je šance, že se to o něco zlepší. Manžel má jít v únoru na kontrolní ECHO, pokud nedojde ke zlepšení, hrozí transplantace srdce. Jak zlepšení pozná.Děkui za odpověď
14-1-2013 (19.37)
Lékař odpovídá:
U pacientů s dilatační kardiomyopathií často nekolerují nálezy funkce srdce (tzv. ejekční frakce - EF) se subjektivními potížemi. Např. často pacient s těžkou poruchou funkce levé komory je zcela bez potíží. V tom případě se transplantace neindikuje. V každém případě jsou však nutné pravidelné kontroly kardiologem, neboť tito pacienti jsou ohrožení řadou různých komplikací, kterým je třeba předcházet.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý večer paní doktorko , otec 70 let leží již týden na JIP v Chomutově. má vodu nas plicích , v žaludku a nateklé obě nohy, 27.11.2012 je objednán do Ústí nad Labem na katerizaci, lékař sdělil, že mu srdce pracuje jen na 20% , je nějaká naděje, že se stva zlepší, bere léky, ale ty nezabírají
19-11-2012 (21.54)
Lékař odpovídá:
U některých pacientů se nález může zlepšit, záleži čím je tato porucha způsobena - s dotazem se prosím obraťte na ošetřující lékaře.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, druhý rok mám DKMP ejekční frakce 35%. Mám implantovaný ICD kardiostimulátor. Chci se zeptat. zda při tomto onemocnění mohu užívat kromě léků předepsaných lékařem i potravinový doplněk Lecithin (dělá mi dobře na nervy)? Také by mě zajímal Váš názor na koenzym Q10. Děkuji
4-8-2012 (15.13)
Lékař odpovídá:
Tyto potravinové doplňky sice užívat můžete, ale o jejich účinnosti nejsem přesvědčená, resp. mi nejsou známé kvalitní mezinárodní studie, které by jejich účinek potvrzovaly.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, mému manželovi je 54 let. Nyní je hospitalizován na koronární jednotce v nemocnici na Karlově nám. Lékaři nás informovali, že jeho srdce pracuje na 25%. Co to znamená. Mám velký strach. Děkuji ze odpověď.
1-8-2012 (10.50)
Lékař odpovídá:
Obvykle se jedná o tzv. ejekční frakci. Její normální hodnota je nad 60 %. To znamená, že 25 % ve skutečnosti znamená asi 40 % normálu. Je to významné snížení funkce, ale je řada pacientů, kteří i s takovou hodnotou vedou poměrně kvalitní život.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den,mám stabilní, kompenzovanou DKMP. EF 20%, tlak 110/60, TF 55 (2 roky). Normálně pracuji, sport omezeně - dlouhé procházky. Byla jsem aktivní sportovec - nyní z omezení 10kg nadváha. Mohu využít k redukci nějaké spalovače tuku na termogenní bázi? Konkrétně obsah 1tbl: Synefrin HCl (10 mg), Kofein (100 mg), Syntetické 99 % guggulsterony Z & E 1:1 (10 mg), glycerol, rostlinná celulóza, čištěná voda, sorbitan monooleát, dioxid titaničitý, bioperin. Nutriční hodnoty: Citrus aurantium 100 mg kofein bezvodý 100 mg Coleus forskohlii 50 mg guggulsterony 10 mg bioperin 2,5 mg.Dop.dávka 3 cpsl denně. Může toto nějak ohrozit můj zdravotní stav? Děkuji.
18-5-2012 (0.37)
Lékař odpovídá:
Vámi uváděné spalovače tuků jsou u Vaší dg. absolutně nevhodné a mohly by Vás i ohrozit.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, je mi 21 let a diagnostikovali mi dilatační kardiomyopatii. EF mám 40-45%, chci se zeptat, jak je to s těhotenstvím. Je pravda čím dřív, tak tím líp? Zajímá mě, jestli mám ještě pár let nebo by sme se měli s přítelem snažit o dítě nejlépe hned?
24-11-2011 (19.37)
Lékař odpovídá:
Vždy záleží na vývoji tohoto onemocnění, tj. na zhodnocení více echokardiografických vyšetření. V některých případech není těhotenství vhodné vůbec, někdy možné je při častějších kontrolách. Snížení funkce Vašeho srdce není t.č. závažné, tak by snad neměl být problém. Poraďte se však prosím s Vaším ošetřujícím kardiologem.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, paní doktorko. Otec (66 let) je 2 měséce po infarktu, už byl v domácím léčení. Šel ambulantně na léčebnou infuzi a cestou domů zkolaboval. Ihned ho odvezli na JIP, kde leží s nálezem voda na srdci. Vím, že je to závažný stav, dá se v tomto případě něco dělat, nebo se jen čeká, jak si s tím organismus poradí ? Já vím, že z plic se voda nějak odčerpává, ale nemáme ponětí, zda se dá odčerpat i z toho srdíčka. Děkuji Vám za odpověď.
1-10-2010 (15.01)
Lékař odpovídá:
Nejspíše se jedná o srdeční selhání s následkem tvorby tekutiny kolem plic a v plicích. Voda se punktuje ("odčerpává") výjimečně, většinou se to řeší zaléčením srdečního selhávání - ať již léky nebo invazivně (katetrizačně, operačně apod.). Záleží na příčině srdečního selhávání - o tom Vám více sdělí na spádové kardiologii.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, paní doktorko mám DKPM ,levostr. kard. NYHA I-II, EF 40-45% LBBB,lehkou dilataci LS dilatace LK (62) a refluxní chorobu jícnu (8 let). Poslední 2 měsíce se mi hůře dýchá a nevím čím to může být. Děkuji FA: carvedilol 2x 1/2,renpress, hipress, helicid.
28-1-2010 (18.16)
Lékař odpovídá:
Příčina může být ve Vašem základním onemocnění (dilatační kardiomyopatie). Po viroze ale i jiné zátěži může dojít ke zhoršení funkce levé komory a tím zhoršení dušnosti. Navštivte proto co nejdříve Vašeho kardiologa, který Vám provede kontrolní echokardiografii a event. doporučí i další vyšetření a přidá i jiné léky.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Paní doktorko mám kardiomyopatii a dva roky se léčím na srdeční selhání, EF mám 25% a tepy se mi v klidu pohybují mezi 80 a 90. Vlivem velmi horkého počasí mám tepovou frekvenci spíš vyšší a zároveň mi dost padá tlak ( 96/54) Nevím jak se s tím vypořádat. Jinak se cítím celkem dobře a vyšetření ukazují mírné zlepšení.Ještě jsem se chtěla zeptat na vysvětlení co je blok levého Tavarova ramínka a jak ovlivňuje moji diagnozu. Děkuji
18-8-2009 (15.03)
Lékař odpovídá:
Nízký tlak je způsobený jednak vlastní kardiomyopatií a také nejspíše léčbou, kterou jistě užíváte. Vyšší tep je způsobený srdečním selháváním a cílem léčby prostřednictvím léků (některých betablokátorů) je snížit tuto tepovou frekvenci. Je nutné nastavit optimální dávku těkchto (i dalších léků), aby byl tep co nejnižší (optimálně kolem 50-60/min. v klidu) při udržení dostatečného tlaku krve. Blok levého raménka Tawarova je následek kardiomyopatie a jako takový samotný nemá zásanější vliv na Vaší diagnózu.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem na ECHO srdce, nález: doppler.zn.narušení diast.plnění LK, LS nezvětšena, nejsou zn PH, stopové regurgitace na Mi a Tri chlopni. Prosím o vysvětlení . Pravidelně užívám Micardis na hypertenzi a z alergo Xyzal a Ketotifen, přes den střídám Super Omega 3 s Lecithinem, občas přidám Vesisorb Q 10 a pravidelně Mabelle a Mirele z gyn. Děkuji za vysvětlení nálezu . Koukolová
22-7-2009 (8.10)
Lékař odpovídá:
Jedná se o tzv. diastolickou dysfunkci, která jse obvyklým nálezem u hypertoniků. Zjedodušeně to znamená, že levá komora je v důsledku vysokého tlaku tužší a hůře se tím plní v době plnění levé komory, což může způsobovat v pokročilejších stádiích městnání tekutiny v plicích a následkem toho pak dušnost hlavně při námaze.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den,potřebovala bych radu,mám 45letou tetu jmenuje se Věra Feriová a ležela i u vás na oddělení ikem prahaa ta má nemocné srdce prý pracuje na 20procent,ale k tomu má cukrovku a ještě astma.Jelikož má slabé srdce tak se jí špatně prokrvují ledviny a hodně se zavodnuje.Před vánoci dostala v praze dva budíky jeden k srdci a jeden pod žebra aby jí hlídali srdce.Asi před měsícem byla doma a vydržela asi 10 dní a musela spátky do nemocnice,protože byla hodně zavodněná a ted dostala ještě infekci.Je na Kladně v nemocnici a doktoři nám řekli že máme počítat s nejhorším.V nemocnici jí s toho trošku dostanou,ale jakmile jí pustí domů tak prý už nejsou léky které by brala doma na odvodnování,protože v nemocnici jí odvodnuji kapačkami.Měla jít na transplantaci srdce ale řekli nám že by to nepřežila jsme s toho hrozně zoufalí a potřebovali by jsme vědět jestli je ještě nějaká naděje a jestli by to šlo ještě nějak léčit děkuji za odpověd s pozdravem studenovská
18-6-2009 (20.26)
Lékař odpovídá:
Je mi to velice líto, ale neznám potřebná data k tomu, abych Vám dala správnou odpověď. Doporučuji Vám obrátit se s dotazem na ošetřujícího lékaře v IKEM, který zná všechny nálezy a měl by Vám dát fundovanou odpověď.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
mam ejkcni frakci 35-40 .jaknk jsem na tom _
22-4-2009 (12.19)
Lékař odpovídá:
Ejekční frakce je jen jedním parametrem funkce srdce a nelze jen z této hodnoty usuzovat na závažnost srdečního onemocnění. Jeho normální hodnota je nad 60 %, hodnota 35-40 % je středně snížená.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den,paní doktorko.Mám dotaz ohledně mé matky.V 01/08 ji byla zjištěna tachyarytmie v důsledku thyreotoxikozy,kdy při záchvatech měla tepovou frekvenci až 200/min.Byl ji implantován kardiostimulátor a ŠŽ je už taky zaléčena,bere Thyrozol 1tbl.obden.Následně nato v 05/08 byla v nemocnici kvůli otokům DK a dušnosti.Bylo zjištěno,kardiální selhávání nejspíše v důsledku té tachyarytmie.ECHO vyš.bylo celkem v normě,EF 60%.Bere furon a Verospiron a je nyní je bez větších problémů.Jen někdy mírné otoky kolem kotníků,které zase vymizí a při námaze se zadýchává,ale to spíše když vypije více tekutin.Můžete mi prosím sdělit,jaká by mohla být prognoza,když je příčina selhávání zjištěna a zaléčena?Děkuji mnohokrát za vaši odpověď.
15-2-2009 (23.39)
Lékař odpovídá:
Pokud není Vaší matky ještě jiná příčina srdečního selhávání než zjištěná posttachykardická kardiomyopatie - tj. selhávání po rychlé srdeční frekvenci, tak je prognóza dobrá a nález by se měl upravit. Nutné je však vyloučit i jiné současné možnosti srdečního selhávání - zvl. ischemickou chorobu srdeční.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
kolik ma byt ejekcni frakce u zdraveho cloveka.jsem po srdecnim selhani s ejekcni frakci 35.
12-2-2009 (15.16)
Lékař odpovídá:
O ejekční frakci levé komory jsem již psala v minulých odpovědích - viz tam. Normální hodnota je cca 65 %.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
jaka ejekcni frakce je normalni pro zdrave srdce.mam ejekcni frakci 35
5-1-2009 (19.39)
Lékař odpovídá:
Normální ejekční frakce (tj. procentuální množství srdce vytlačeného většinou z levé komory při jednom srdečním stahu) je více než 60 % u zdravého člověka. Hodnoty pod 20 % jsou těžce snížené. Vaše hodnota 35 % je tedy středně snížená.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den , paní doktorko , je mi 40 let , celý život jsem rekreačně sportoval(kolo,plavání,kolečkové brusle,kolektivní sporty).Od začátku letošního roku jsem se necítil dobře , zadýchával jsem se i při nízké fyzické zátěži,velmi jsem se potil.V létě jsem skončil v nemocnici s diagnózou zápal plic a akutní zánět srdečního svalu.Při různých vyšetřeních mi byla zjištěna dilatace srdce,EF 15 %.Nyní je to stejné , fyzická zátěž je vyloučena,beru kýbl prášků denně (Talliton,Verospiron,Furon...)a pan doktor mě "straší" transplantací srdce.Opravdu je nevyhnutelná?Děkuji za Váš čas i odpověď,přeji hezký den
11-11-2008 (12.03)
Lékař odpovídá:
Vývoj funkce srdce po jeho zánětu je velice různorodý. Většinou se funkce postupně zcela upraví a pacient je po určité době rekonvalescence (obvykle několika měsíců) zcela bez následků. Někdy však funkce srdce zústává výrazně snížená a pak je třeba trvale léčit farmakologicky, aby se zabránilo či zpomalilo její další zhoršování. U některých pacientů však dochází k dalšímu zhoršování funkce (buď samotným onemocněním či tím, že pacienti neberou doporučovanou léčbu), a pak může být transplantace srdce jediným možným řešením.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
Dobrý den, paní doktorko. Slyšela jsem, že funkčnost srdce se udává v procentech, mohla byste mi, prosím, napsat nějaké rozřazení v procentech, kdy srdce pracuje v normě? Jedná se o 70-ti letou babičku, pan doktor jí řekl, že jí srdce pracuje jen na 35%(je po infarktu) a psychicky se nám z toho zhroutila. Chtěla bych ji nějak říct, že 35% je normálně slučitelné se životem. Není na ta procenta nějaká aspoň orientační tabulka, nějaký rozsah, který je v normě? třeba něco jako 40-80% je v normě, takže 35% je jen důsledek infarktu a není to tak hrozný? Abych zas neplácla blbost, protože ona je schopná se na to pak ptát lékaře. Děkuji moc
23-8-2008 (12.42)
Lékař odpovídá:
Tzv. funkčnost srdce (tj. ejekční frakce levé komory) obvykle znamená, kolik procent krve se při jednom stahu srdce "vytlačí" do oběhu z levé komory. Normální hodnotou je u zdravého člověka více než 60 %. Hodnoty mezi 40-60 % jsou hraničně či mírně snížené, hodnoty 25-40 procent středně snížené a hodnoty pod 25 % významně snížené. Pacienti se srdečním selháváním (hlavně po infarktech myokardu) mívají běžně středně i významně sníženou ejekční frakci a mohou žít při správné léčbě a správné životosprávě i velice kvalitní život, který není významně omezující. Tj. abych shrnula, hodnota EF 35 % není nic hrozného.
# Pacient se ptá:
Téma: Srdeční selhání
dobrý den paní doktorko, mám maminku které je 88 let. Mám potíže s dýcháním a oteklé nohy,Ošetřující lékař jí poslal do nemocnice na vyšetření. Brala tyto léky : lokren,Digoxin,Aescin,Snthofilyn,Elebin a občas při závratích Medrin. V nemocnici nji vysadili Lokren,Aescin,Synthofylin,Enelbin a ponechli pouze Digoxin Furon a přidali léky na ředění krve a verospiron. Tento lék již jednou užívala a začala být po něm značně zmatená, viděla a slyšela kolem sebe věci které nebyli. Když jsem ošetřujícího lékaře upozornila, že Verospiron jí vyvoláva stavy až halucinací, moc se mu to nelíbilo a řekl, že to není možné. Bohužel i dnes jsem tuto změnu stavu u maminky zaznamenala .chtěla bych znát Váš názor na tuto reakci a rovněž názor, zda vysazení léků, které dlohodobě užívala nemůže následně zhoršit její současný zdravotní stav.
11-8-2008 (18.03)
Lékař odpovídá:
Odpověď na Vaši otázku není jednoduchá. Lidé pokročilém věku reagují na jakékoli podněty (a zvláště na léky) výrazněji než osoby mladší. Zda jsou potíže dány zrovna Verospironem nevím a zdá se mi to také málo pravděpodobné. Velkým nebezpečím u starých pacientů je dehydratace, kdy pacienti nepijí a pak současné podávání léků na odvodnění (mezi něž patří i Furon a Verospiron) může tyto stavy snadno vyvolat. Naopak jejich náhlé vysazení pak může způsobovat dušnost a otoky dolních končetin. Nejlepší je pacienty ráno nalačno vážit a dle domluvy s ošetřujícím lékařem tyto léky dávkovat dle hmotnosti a příznaků převodnění. Vzhledem k neznalosti dalších potřebných dat Vám bohužel nemohu více poradit.
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | ♥