Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 20 do 40
Stránky:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobry den, mam dotaz, s pritelem planujeme rodinu, byla jsem u svoji obvodni lekarky a beru tabletky od tlaku Lozap, ale na pribalovem letaku je psane ze neuzivat pokud jste tehotna, tak sem ji to rekla at mi napise jine a napsala mi Kapidin, ale opet jsem se docetla ze se nesmi uzivat pokud chcete otehotnet :( Tak jsem bezradna jestli tak znovu za ni zajit, nebo ne.
12-2-2014 (10.30)
Lékař odpovídá:
V případě plánovaného těhotenství se jako nejčastější preparát užívá Dopegyt, který je v těhotenství nejvíce prozkoumaný a má vyloučeny závažné nežádoucí účinky pro plod.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, asi půl roku zpět mi byl zjištěn vysoký krevní tlak. Nejdříve jsem užíval prenessu, to mi způsobovalo suchý kašel a tlak nesnižovalo, dostal jsem tedy toluru, která mi také nesnížila dostatečně, nyní mám už asi 3. týden lék Twynsta. Je mi 22 let, od 17ti jsem měl vždy 87 kg aniž bych kdykoli přibral ať jsem dělal, co jsem dělal. Nyní jsem měl chvíli i 93, zdá se mi, že po lécích i viditelně přibírám. Je to možné? Děkuji, Ondřej Hons
3-2-2014 (20.11)
Lékař odpovídá:
Twynsta je kombinovaný preparát, který obsahuje látku, která byla obsažena i v Toluře a dále pak další látku, a to amlodipin. Ta může způsobovat otoky zvláště nohou a to by mohlo být teoreticky přičinou nárůstu hmotnosti. Informujte o tom ošetřujícího lékaře.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den paní doktorko, je mi 72 a léčím se na hypertenzi a štítnou žlázu/euthyrox/.Na vysoký tlak jsem brala accuzide, později přidán concor.Vzhledem k chrapotu a suchému kašli byl lék accuzzide nahrazen lékem infirmasta300. Tlak mám ale stále dost vysoký./ráno i 150-170/88/což jsem při accuzzide neměla.Prosím vás o informaci, zda je tato kombinace vhodná, případně jaký lék by bylo možné ještě přidat.Děkuji
26-1-2014 (9.50)
Lékař odpovídá:
Tato kombinace obecně vhodná je, ale nejspíše bude vhodné buď přidat jiný preparát ke stávající medikaci či vyzkoušet kombinaci jinou. Domluvte se s Vaším ošetřujícím lékařem.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, letos budu mít 50 let, téměř 17 let beru hormonální antikoncepci, nyní začínám pociťovat zejména ve vypjatých situacích zvýšenou potivost, jakousi vnitřní horkost a bohužel, když si v těchto případech změřím krevní tlak, tak mám spodní hodnotu vysoukou, někdy 133/97, je vhodné pokračovat v užívání hormonální antikoncepce? Tuto hodnotu zaznamenám třeba jen jednou za den, ale i tak mě to znepokojuje, nevím, jestli už bych neměla tyto výkyvy řešit léky na snížení tlaku.A ještě mám neustále vysokou tepovou frekvenci kolem 90. Dříve jsem krevní tlak měla nízký. Děkuji za zodpovězení mého dotazu. Kutláková
18-1-2014 (21.46)
Lékař odpovídá:
Hormonální antikoncepci zatím berte, ale ohledně vysokého tlaku a pulsu by bylo určitě vhodné kontaktovat ošetřujícího praktického lékaře, který Vám provede nějaká vyšetření a doporučí další postup i ohledně léčby.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den. Je mi 44let a 5 let užívám 1x denně Prestarium neo combi v nejnižší možné dávce (slabší varianta). Po teto medikaci mam stabilizovaný krevní tlak cca 140/85. Asi dva roky se u mne projevuje občasná lehká erektivní dysfunkce. Mohu uvažovat o občasném užití Viagry nebo jejich generik s obsahem sildenafilu v dávce do 50mg? Děkuji za odpověd.
17-1-2014 (23.27)
Lékař odpovídá:
Pokud nemáte jiné srdeční onemocnění a neberete jiné léky, tak tento preparát můžete užívat.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, mohu lusopress a betalog zok ve stejný čas? a je možné 1/0/1, když v příbalovém letáku je jednou denně
24-11-2013 (17.34)
Lékař odpovídá:
Léky je v prvé řadě nutné brát tak, jak Vám řekne lékař, který je nasadil - u některých pacientů je možné a někdy i nutné ho event. užívat i 2x denně.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobry den Je mi 71let zakoupil jsem si v supermarket Liedl Meric tlaku. Nameri me 124/70 pulse 72. Rika ze podle smernic...mam mirnou Hipertenci. Myslite si, pi Doctorko, ze masinka ma pravdu? Predem moc dekuji za vas nazor. PD
27-10-2013 (1.13)
Lékař odpovídá:
V připadě, že měřič měří dobře, tak Vámi naměřená hodnota je v normě.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, je mě 57 let a již asi 10 let užívám denně 1/2 tablety CONCOR 10. Před těmi léty mě lékařka lék předepsala kvůli zvýšenému krevnímu tlaku, ten mám nyní stále na hodnotě 150/80. Poslední dobou začínám mít problémy s erekcí. Mohu současně užívat některý z volně dostupných podpůrných přípravků, jako je ArginMax,nebo Clavin ? Děkuji. Vladimír N.
11-10-2013 (6.23)
Lékař odpovídá:
Domnívám se, že ano, ale přesněji Vám poradí ošetřující lékař. V každém případě je vhodné doupravit tlak krve do zcela normálních hodnot.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Vážená paní doktorko, je mi 77 roků. Asi cca 5 let užívám pro potlačení hypertenze trojkombinaci léků Concor, Plendil a Renpress. Tato kombinace mi trvale upravila tlak na hodnotu 140/90 bez vedlejších komplikací. V současné době není Renpress na cs. trhu a jako jeho substituci jsem začal užívat v trojkombinaci lék Prenessa. Došlo ke zvýšení tlaku na 180/100 a objevily se otoky kotníků. Existuje plnohodnotná náhrada léku Renpress? Děkuji.
23-7-2013 (18.50)
Lékař odpovídá:
Lék obsahující stejnou látku jako Renpress pokud vím v současnosti u nás není k dispozici. Je však řada jiných preparátů ze stejné skupiny tzv. ACE inhibitorů, které ho v podstatě plně nahradí. Jedním z nich je i Prenessa, ale pokud ho z nějakého důvodu netolerujete, bude vhodné vyzkoušet po domluvě s ošetřujícím lékařem jiný preparát.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobry den mám problémy se zvýšenym tlakem cca.170/110 ktery mi byl nameřen před dvěma tydny už dva týdny beru prenessu 4mg a lusopress 20mg od kazdeho jednu tabletu rano .Tlak se mi snizil na 140/90 nekdy i mene...ale trapi me uz nekolik dni rano zavrate na omdleni pocity na zvraceni prujmy pres den boli hlava...zajimalo by me jestli to nemuze byt z leku,konzultoval jsem to z lekarem a ten mi rikal ze je to divne zebych se mel citit dobre...děkuji
27-6-2013 (12.51)
Lékař odpovídá:
Pokud by potíže trvaly, bylo by nutné postupně zjistit, který lék to způsobuje a vyzkoušet ho po domluvě s lékařem vyměnit za jiný preparát.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, již 6.týden užívám (krom léků na vysoký tlak-Sectral a Amprilan H) též AD Escirdec Neo 10 mg denně, plus Lexaurin ráno a večer. Přesto se mi při panické poruše stává, že cítím jak mi TK jde nahoru a přeměřením se k hodnotám cca 200/100 opravdu dostanu - především večer. Je lépe v období léčby PP měření tlaku co nejvíce omezit a nerozrušovat se tolik čísly, s ohledem na negativní interní výsledky? Děkuji. L.
17-6-2013 (8.31)
Lékař odpovídá:
Tlak je sice vhodné občas při léčbě zkontrolovat, ale současně častým měřením není dobré se znervozňovat, a to zvl. u pacientů s panickými atakami.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, synovi je 17 let, výška 178/ váha 77 kg, při preventivní prohlídce byl zjištěn vyšší tlak, 140/90, paní doktorka provedla odběry krve, vše OK, s tím, že tlak máme doma sledovat, při měření doma má tlak v průměru kolem 132/75, někdy méně, někdy o něco více, chci se zeptat, zda je nutné požadovat nějaké další vyšetření, EKG a pod. Podotýkám, že syn nijak nesportuje, takže asi i tady by mohla být příčina.
7-6-2013 (9.34)
Lékař odpovídá:
V každém případě má tendenci k hypertenzi. Jsou v prvé řadě nutná režimová opatření (snížit event. nadváhu, omezit tuky a sůl v potravě a sportovat). Jinak se v budoucnu pravděpodobně nevyhne farmakologické léčbě hypertenze.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, paní doktorko, léčím se léta s hypertenzí, je mi 68 let, sportovec. Po operaci nádoru prostaty (2009) jsem měl i následnou hormonální léčbu, ale ta již před dvěma roky skončila. Asi před rokem mi moje lékařka změnila léky na TK takto, ráno: Micardis Plus 80, Concor 5mg, večer Kapidin 10mg, Cynt 0,4. Měl jsem jakési nové vedlejší účinky a tak jsem byl vyslán na další vyšetření k jinému lékaři. Ten před 14dny změnil léčbu na: Canocord 16mg + Concor 5mg a Cynt 0,4 + Kapidin 10mg. Protože mám i zvýšený cholesterol, užívám večer nově i Atoris 30. Bohužel jsem právě pracovně v zahraničí a vracím se až a 8 dnů 10.6., můj pan doktor nemá e-mailové spojení, telefon přes ústřednu a nemohu s ním konzultovat nové reakce na léky. TK se mi po necelých dvou týdnech užívání nových medikamentů rapidně zvýšil, zejména na systole a docela z toho nervózním. Ráno mám až 190/105, asi 2 hodiny po lécích 145/95/puls 54, okolo poledne či po obědě opět stoupne na 180/105/68, a po večerních lécích tak klesne během hodiny na 140/85-90, puls 55. Tento stav vydrží asi do 1-2 hodiny po půlnoci a pak tlak opět vyskočí hodně nahoru. Můžete mě aspoň na dálku trochu uklidnit vaší radou? Po návratu samozřejmě ihned navštívím svého lékaře. S díky FV
1-6-2013 (20.51)
Lékař odpovídá:
Canocord je podobným preparátem jako Micardis - patří do stejné lékové skupiny tzv. sartanů. Z neznámých důvodů však na Vás účinkuje méně než Micardis. Seznamte s tímto problémem Vaší lékařku.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý deň pani doktorka. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Už dva roky sa liečim na tachykardiu a hypertenziu. Užívam egilok 25 mg polku ráno a večer a tritace 1,25mg každé ráno. Tlak mám počas liečby 120/80. Problém je v tom, že po dnešnej návšteve internej ambulancie mi pán doktor povedal, že mám vysadiť tritace, nakoľko som ešte mladá - mám 30 rokov a je tu možnosť otehotnenia. Namiesto tritace mi predpísal cardinal 3 x denne. Moja otázka znie, či nie je riskantné vysadiť tritace, nakoľko tlak aj tep mám počas liečby tritace v poriadku.
31-5-2013 (14.30)
Lékař odpovídá:
Pokud byste plánovala těhotenství, tak by bylo vhodné Tritace vysadit, jinak to asi není nutné.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, při dlouhodobém měření krevního tlaku má manželka (ročník 1941) průměrný pulzní tlak 70mmHg. Příčinou je nízký diastolický tlak, systolický je v pořádku - cca 130. Dočetl jsem se, že takto vysoká amplituda je riziková, ale praktické lékařce se zdá vše v pořádku. Manželka užívá AMESOS 10mg/5mg, předtím byly obě hodnoty tlaku výš, ale rozdíl byl stejný. Mám obavy z případných rizik - můžete mi mé obavy vyvrátit, případně navrhnout, co mám dělat? Velmi Vám děkuji.
29-5-2013 (13.58)
Lékař odpovídá:
Je pravdou, že vysoký pulzní tlak je rizikový. V prvé řadě je nutné vyloučit možnou léčitelnou příčinu - napři významnou chlopňovou vadu - zvl. mitrální či aortální regurgitaci a event. další příčiny hypercirkulace - např. zkratové vady, chronickou infekci apod. apod. Pokud se příčina nezjistí, tak léčebně je velice obtížné vysoký pulzní tlak ovlivnit.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Obracím se na vás s prosbou o vysvětlení vyšetřování holtrem.Měla jsem ve dne průměrnou hodnotu 140/80,v noci 105/50 a druhý den ráno 220/112,tuto hodnotu vysvětlil lékař syndromem bílého pláště,i když si myslím,že byla naměřena o 1hod dříve,než jsem přístroj odevzdávala.Pak celý den jsem měla tlak 180/100,večer 237/100,až jsem se ocitla v nemocnici.Tři měsíce jsem nebrala léky na tlak,cítila jsem se výborně,jen jsem prováděla detoxikaci dle Jonáše.Mnohokrát děkuji za odpověď.Reljičová ď.Reljičová.
8-5-2013 (19.04)
Lékař odpovídá:
Dle Vašeho popisu máte během dne mírnou hypertenzi a v noci normální hodnoty tlaku krve. Zda je hypertenzi nutné farmakologicky léčit záleží na celkovém zhodnocení rizika - to musí udělat Váš ošetřující lékař.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den pani doktorko,je mi 64 let už dloho beru léky na vysoký tlak.Horní tlak mám v pořádku ale spodní mám stále přes 90-96.Ráno beru Acuzide 10mg,Betaloc 200 mg 1/2,Loradur 1/2.Mám brát mite celý ale v lékárně mě omylem dali Loradur.Večer beru ještě Lusopres 20mg.Mám křečové žíly,beru Diohes plus.Dalo by se s tím spodním tlakem něco udělat ?Moc děkuji za odpověď
7-5-2013 (19.52)
Lékař odpovídá:
Omlouvám se, ale neznám Vaše další nálezy, na podobné dotazy nelze přes internet odpovídat.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobry den, od r. 1992 uzivam TENORMIN 50 1tbl. rano. Je nutna po takove dlouhe dobe zmena leku? Muj lekar tvrdi, ze kdyz mi dela dobre tak neni zmena nutna. Tlak mam v norme. Dik za pripadnou odpoved.
27-4-2013 (9.28)
Lékař odpovídá:
Pokud má člověk adekvátní tlak a puls a nemá jiné závažné nemoci, tak není nutné lék na vysoký tlak měnit.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den, užívám na vysoký tlak Renpress, Nebivolol, Ifirma, Ifirma combi. Po ránu mám stejně vysoký tlak / i 170/100/. Dále se léčím se sníženou funkcí ledvin /bílkovina 2,74, kreatinin 220/.Myslíte si, že dané léky jsou to pravé? Děkuji za odpověď.
23-4-2013 (13.26)
Lékař odpovídá:
Omlouvám se, ale na Váš dotaz bez znalosti další dat nemohu odpovědět. Obecně jsou tyto léky v pořádku, ale konkrétně Vám může odpovědět jen Váš ošetřující lékař.
# Pacient se ptá:
Téma: Hypertenze
Dobrý den paní doktorko,chtěl bxch se zeptat,je mi 52 let a čtyři měsíce beru Lusopress 1 tabletu na vysoký tlak,tlak celkem v normálu, jen ráno po probuzení se hodnoty pohybují kolem 145/90,což potom trochu klesne ,ale problém je v tom.že mě začaly trochu otekat nohy nad kotníky,po návštěvě obv.lékaře mám ted brát Indap 2.5mg 1 tbl.a Telmisartan- ratiopharm 80 také jednu tabletu,zdá se mi to nějak moc ,zvláště když si přečtu nežádoucí účinky u obouch lékú...nemám raději nechat trochu oteklé nohy,když už jsem si zvykl na lusopress což také nebylo jednoduché..děkuji za odpověd..
26-3-2013 (18.31)
Lékař odpovídá:
Jedním z nežádoucích účinků Lusopressu jsou otoky dolních končetin. V případě, že by Vás výrazněji obtěžovaly, bude vhodné změnit celkově léčbu po domluvě s ošetřujícím lékařem. Zhoršení otoků lze předpokládat zvláště v létě ve velkých horkách.
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | Nova verze